avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativă de omor în Norvegia. Se reduce pedeapsa la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativă de omor în Norvegia. Se reduce pedeapsa la jumătate dacă se transferă în România?

Buna ziua ,anul acesta sotul meu m.a injunghiat cu un cutit.Aceasta fapta s.a petrecut in Norvegia iar acestia i.au dat 7 ani pt tentativa de omor. Am auzit ca daca se transfera in Romania pedeapsa se reduce la jumatate .va rog sa imi spuneti daca este adevarat mai avem o speranta
Ultima modificare: Vineri, 3 Noiembrie 2017
Admin, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Nu este adevarat.

Cu stima.
Va multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se reduce la jumătate pedeapsa.
Poate fi vorba de o liberare condiționată în sensul că legea norvegia a e mai dura.
Încercați să vă lămuriți cu un avocat norvegian de anumite aspecte si sa va ajute si un avocat roman daca ar fi indicat transferul persoanei condamnate în România.
Ultima modificare: Vineri, 3 Noiembrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar fi problema mai mare daca ajunge in romania?el are un avocat bun norvegian dar a zis ca e bn sa se transfere acasa acum nu stiu cum e mai bn de aceea v.am cerut sfatul.eliberare conditionata?ce inseamna asta si ce trebuir sa facem?va multumesc mult pentru raspunsuri
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca avocatul lui a zis ca este mai bine sa se transfere in Romania sa se transfere.
Ii va fi necesar si avocat roman pentru trasfer.

Intrebati avocatul norvegian cand s-ar libera conditionat in Norvegia.

Alte discuții în legătură

Condamnare M.mih M.mih Soțul meu este condamnat la 10 ani de închisoare în italia pentru o bătaie din 2005,noi am aflat de asta abia acum când l.au arestat,am făcut recurs la ... (vezi toată discuția)
Liberare conditionata si transfer in romania xeniacristodulu xeniacristodulu are 3 ani jumate condamnare,a facut 1an si 3luni,ce trebuie sa faca pentru a iesi mai repede din puscarie?? (vezi toată discuția)
Prima abatere. pedeapsa: inchisoare 3 ani si 2 luni nlcol2005 nlcol2005 Buna ziua! Este vorba de un dosar inchis ( apel, recurs) judecat in Italia. Pedeapsa finala a fost de 3 ani si 2 luni. A executat din pedeapsa 1 an si 4 ... (vezi toată discuția)