Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativă de omor în Norvegia. Se reduce pedeapsa la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativă de omor în Norvegia. Se reduce pedeapsa la jumătate dacă se transferă în România?

Buna ziua ,anul acesta sotul meu m.a injunghiat cu un cutit.Aceasta fapta s.a petrecut in Norvegia iar acestia i.au dat 7 ani pt tentativa de omor. Am auzit ca daca se transfera in Romania pedeapsa se reduce la jumatate .va rog sa imi spuneti daca este adevarat mai avem o speranta
Admin, administrator
Buna ziua!

Nu este adevarat.

Cu stima.
Va multumesc frumos!
Nu se reduce la jumătate pedeapsa.
Poate fi vorba de o liberare condiționată în sensul că legea norvegia a e mai dura.
Încercați să vă lămuriți cu un avocat norvegian de anumite aspecte si sa va ajute si un avocat roman daca ar fi indicat transferul persoanei condamnate în România.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar fi problema mai mare daca ajunge in romania?el are un avocat bun norvegian dar a zis ca e bn sa se transfere acasa acum nu stiu cum e mai bn de aceea v.am cerut sfatul.eliberare conditionata?ce inseamna asta si ce trebuir sa facem?va multumesc mult pentru raspunsuri
Daca avocatul lui a zis ca este mai bine sa se transfere in Romania sa se transfere.
Ii va fi necesar si avocat roman pentru trasfer.

Intrebati avocatul norvegian cand s-ar libera conditionat in Norvegia.