Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... eroare materiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

eroare materiala

referitor la ordonanta de plata, instanta a pronuntat o incheiere prin care se amana termenul si ulterior a emis o sentinta, prin care s-a decis respingerea acesteia. Potrivit procedurii speciale, instanta pronunta o incheiere nu sentinta. Mentionez ca s-a depus de creditoare cerere in anulare, mult prea tarziu. Se poate incadra la eroare materiala, faptul ca instanta a pronuntat o sentinta si nu incheiere????
Cazurile de erori materiale si omisiuni sunt cele prevazute de art.442 NCPC,opinia personala este ca s-ar incadra in aceste prevedri legale, dar,nu vad cu ce va ajuta.