Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa cumpăr un imobil de la doi moștenitori. La ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa cumpăr un imobil de la doi moștenitori. La ce riscuri mă expun ținând cont de faptul că unul dintre ei a făcut o chitanță de mână cu altă persoană?

As dori sa cumpar o casa dar sunt 2 mostenitori iar unul a facut o chi tanta de mana(neautentificata)prin care isi vinde partea luí catre alta persoana.La CE riscuri ma expun daca cumpar de la cei 2 deoarece ñu s a facut iesirea DIN indiviziune
Sunt 2 mostenitori cu vocatie de mostenitor sau 2 mostenitori cu certificat de mostenitor? Daca, mostenitorii au titlu de proprietate si intabulare si daca se prezinta ambii la notariat si semneaza, este foarte bine, nu prea exista riscuri pentru dvs, insa trebuiesc lamurite anumite aspecte, respectiv: daca cel care a vandut cu chitanta a incasat si banii si a predat si imobilul, atunci pot aparea probleme. Daca insa, cel care a incheiat antecontractul sub semnatura privata nu-si respecta obligatia de vanzare, atunci va raspunde civil fata de cel care a cumparat initial de la el. Deci in concluzie, nu se poate raspunde in alb sau negru la intrebarea dvs, ci trebuiesc detalii.
trandafir2, moderator
CEI sunt mama si fiu ,dupa succesiune facuta dupa decesul tatalui,fiul a primitiva 1/2din toata casa deoarece mama a renuntat.Fiul are certificar de mostenitor si actele pentru cadastru un lucru
Daca un mostenitor are certificat de mostenitor inseamna ca s-a facut iesirea din indiviziune,isi poate vinde partea lui prin act autentic, care este cel mai sigur ptr.dvs
Multumesc frumos.Deci inteleg ca por cumpara
Eu am certificat de mostenitor(nu certificat de calitate) si ma judec pentru iesirea din indiviziune-partaj. Deci d-le Dan Popescu, sa ai certificat de mostenitor nu inseamna sa ai si partajul facut.
D-le Dumitru63, ascultati de sfatul d-lui trandafir2: culegeti mai multe informatii si mai ales asteptati sa iasa TOATE actele de la cadastru, s-ar putea sa existe surprize, chiar si de alta natura (ex: titlu eronat care face imposibil partajul la notar si implicit vanzarea bunului)
adema1980, utilizator