avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecerea de la microintreprindere la entitate mică. ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecerea de la microintreprindere la entitate mică. Ce se modifică la întocmirea situațiilor financiare anuale?

Buna ziua.
As dori sa stiu ce obligatii apar in cazul trecerii de la microintreprindere la entitate mica.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Marți, 10 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Laura_MB , utilizator 14:26, 10 Octombrie 2017
Va referiti sa treceti la impozit pe profit?
Nu este vorba de aceasta situatie.
Imi cer scuze, m-am exprimat gresit.
Este vorba despre trecerea de la microentitate la entitate mica, in momentul in care se depasesc limitele a a cel putin doua dintre criteriile:
1. totalul activelor: 1.5 milioane de lei;
2. cifra de afaceri neta: 3 milioane de lei;
3. numar mediu de salariati in cursul exercitiului financiar: zece.
Ma intereseaza ce se modifica in urma acestei treceri privitor la intocmirea situatiilor financiare anuale, precum si daca mai sunt si alte aspecte care trebuiesc luate in considerare.
Multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stiu daca stiti asa ca mai bine precizez ca:

13. -
(1) O entitate analizează permanent, pentru fiecare dată a bilanţului, dacă a depăşit, respectiv a încetat să depăşească criteriile de mărime corespunzătoare.
(2) Entitatea schimbă categoria în care se încadrează doar dacă în două exerciţii financiare consecutive depăşeşte sau încetează să depăşească criteriile de mărime. Ca urmare, modificarea criteriilor de mărime nu determină automat încadrarea entităţii într-o nouă categorie.
(3) Prin două exerciţii financiare consecutive se înţelege exerciţiul financiar precedent celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale şi exerciţiul financiar curent, pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale


Diferente semnificative nu sunt, doar modelul bilantului este diferit.

- microentităţile nu au obligaţia elaborării notelor explicative la situaţiile financiare anuale, prevăzute la pct. 468 şi 469 din Ordin 1802/2014
- microentităţile întocmesc cont prescurtat de profit şi pierdere
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare bilant georgianahandac georgianahandac pentru intocmirea bilantului 2015 -active 1420000lei -cifra afaceri 5000000lei -nr. sal. 139 unde se incadreaza firma 1.entitati mijlocii 2. entitati ... (vezi toată discuția)
Bilant la 30.09.2018 pentru distribuirea dividendelor ratfelicia ratfelicia Buna ziua, La bilantul (interimar) de la 30.09.2018 , pentru distribuirea dividendelor in cursul anului 2018, oare trebuie si notele ... (vezi toată discuția)
Intocmire bilant an 2013 alice53 alice53 o societate a fost la impozit pe profit pana in 31.01.2013 ... cu data de 01.02.2013 ea a devenit microintreprindere.... cum se face bilantul pt anul 2013 ... (vezi toată discuția)