Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant la 30.09.2018 pentru distribuirea ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant la 30.09.2018 pentru distribuirea dividendelor

Buna ziua,
La bilantul (interimar) de la 30.09.2018 , pentru distribuirea dividendelor in cursul anului 2018, oare trebuie si notele explicative?
Multumesc ,
Felicia
george-neagu, moderator
As fi si eu interesat cu o chestiune referitoare la acest subiect.
Pentru distribuirea dividendelor pana la 30.09.20018, se poate face bilantul+plata impozitilui si mai tarziu? De exemplu la sfarsit de octombrie ?
Multumesc
Buna ziua,

OMFP 3067/2018:

(1) Entitățile care au optat, potrivit legii, pentru repartizarea trimestrială de dividende întocmesc
situații financiare interimare formate din situația poziției financiare și situația rezultatului global.
Aceste componente au aceeași structură cu cea aplicabilă situațiilor financiare anuale întocmite conform prezentelor reglementări. Veniturile și cheltuielile astfel raportate se stabilesc cumulat de la începutul exercițiului financiar până la finele trimestrului pentru care entitatea a optat să repartizeze dividende.
(2) Situațiile financiare interimare se întocmesc utilizând politicile contabile aplicate de entitate

Referitor la situatiile financiare anuale la care se face referire in OMFP 3067/2018,componentele situatiilor financiare se diferentiaza in functie de criteriile de mai jos:

Persoanele juridice care la data bilantului depasesc limitele a doua dintre urmatoarele trei criterii:

- total active: 3.650.000 euro,

- cifra de afaceri neta: 7.300.000 euro,

- numar mediu de salariati in cursul exercitiului financiar: 50

intocmesc situatii financiare anuale care cuprind: bilant, cont de profit si pierdere, situatia modificarilor capitalului propriu, situatia fluxurilor de trezorerie, notele explicative la situatiile financiare anuale.

Persoanele juridice care la data bilantului nu depasesc limitele a doua dintre criteriile de marime prevazute la alin. (1) intocmesc situatii financiare anuale simplificate care cuprind: bilant prescurtat, cont de profit si pierdere, note explicative la situatiile financiare anuale simplificate.

Optional, ele pot intocmi situatia modificarilor capitalului propriu si/sau situatia fluxurilor de trezorerie.

Potrivit legii contabilitatii, situatiile financiare anuale trebuie insotite de o declaratie scrisa de asumare a raspunderii conducerii persoanei juridice pentru intocmirea situatiilor financiare anuale in conformitate cu Reglementarile contabile conforme cu Directiva a patra a Comunitatilor Economice Europene.
Constantin Vera, Contabil

Erata criterii marime:

(2) Microentitatile sunt entitatile care, la data bilantului, nu depasesc limitele a cel putin doua dintre urmatoarele trei criterii:

a) totalul activelor: 1.500.000 lei (echivalentul a 338.310 euro);
b) cifra de afaceri neta: 3.000.000 lei (echivalentul a 676.620 euro);
c) numarul mediu de salariati in cursul exercitiului financiar: 10.

(3) Entitatile mici sunt entitatile care, la data bilantului, nu se incadreaza in categoria microentitatilor si care nu depasesc limitele a cel putin doua dintre
urmatoarele trei criterii:
a) totalul activelor: 17.500.000 lei (echivalentul a 3.946.953 euro);
b) cifra de afaceri neta: 35.000.000 lei (echivalentul a 7.893.906 euro);
c) numarul mediu de salariati in cursul exercitiului financiar: 50.

(4) Entitatile mijlocii si mari sunt entitatile care, la data bilantului, depasesc limitele a cel putin doua dintre urmatoarele trei criterii:
a) totalul activelor: 17.500.000 lei (echivalentul a 3.946.953 euro);
b) cifra de afaceri neta: 35.000.000 lei (echivalentul a 7.893.906 euro);
c) numarul mediu de salariati in cursul exercitiului financiar: 50.”

Entitatile mici,mijlocii si mari intocmesc note explicative cf OMFP 1802/2014.