Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Schimbarea locului de munca din motive medicale
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Schimbarea locului de munca din motive medicale

Bună ziua! Acum doi ani am făcut o criză de epilepsie, care până acum câteva luni, nu m-a deranjat... În momentul de față am devenit foarte obosită și nu mai fac față programului de munca ( în condițiile în care mă trezesc la ora 4.30) . Am vreo șansă să-mi schimb locul de munca cu un program mai decent, la același angajator?
Sarah'sHelena, utilizator
Mergeti la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale si spuneti-i situatia dvs.
In urma examinarii dvs. medicale, medicul poate modifica fisa de aptitudine pe care o aveti, in sensul ca poate scrie inapt sau apt conditionat (precizeaza conditiile) pentru locul de munca actual.
In urma recomandarii medicale primite de dvs. de la medic, angajatorul va poate oferi un program redus la acelasi loc de munca sau un alt loc de munca, daca are ceva disponibil.
Mulțumesc frumos!