Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare privată ocupată
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare privată ocupată

Buna seara,
Sunt proprietara unui loc de parcare,desi este scris nr masinii pe asflat mai tot timpul locul il gasesc ocupat ,exista contraventie pentru cel care parcheaza pe proprietate privata s au daca eu il blochez m i se da amenda?Multumesc.
În funcție de ce hotărâri ale consiliului local exista pentru sancționarea stationarii pe un loc de parcare platit, respectivul poate fi sancționat contravențional cu amenda ce se poate ridica la câteva sute de lei.
Dvs. puteti suna la poliția locală Și să le conunicati nr. de înmatriculare a mașinii și aceștia să îl sancționeze pe soferul/proprietarul acesteia.
Dv sunteti concesionara ,sau este vorba despre parcare resedintiala ?
Este o diferenta semnificativa intre calitatea de proprietar si de concesionar
Daca sunteti proprietarul locului de parcare,realizati poze cu vehiculul parcat,sesizati oficial politia rutiera
|Puteti chiar sa va ridicati cu pretentii in instanta impotrivsa detinatorului masinii parcate pe locul apartinut de dv
Daca este loc parcare concesionat....acestea au regim diferit conditionat de HCL
Gheorghe Florin a scris:

În funcție de ce hotărâri ale consiliului local exista pentru sancționarea stationarii pe un loc de parcare platit, respectivul poate fi sancționat contravențional cu amenda ce se poate ridica la câteva sute de lei.
Dvs. puteti suna la poliția locală Și să le conunicati nr. de înmatriculare a mașinii și aceștia să îl sancționeze pe soferul/proprietarul acesteia.

ynocentta a scris:

Dv sunteti concesionara ,sau este vorba despre parcare resedintiala ?
Este o diferenta semnificativa intre calitatea de proprietar si de concesionar
Daca sunteti proprietarul locului de parcare,realizati poze cu vehiculul parcat,sesizati oficial politia rutiera
|Puteti chiar sa va ridicati cu pretentii in instanta impotrivsa detinatorului masinii parcate pe locul apartinut de dv
Daca este loc parcare concesionat....acestea au regim diferit conditionat de HCL

ynocentta a scris:

Dv sunteti concesionara ,sau este vorba despre parcare resedintiala ?
Este o diferenta semnificativa intre calitatea de proprietar si de concesionar
Daca sunteti proprietarul locului de parcare,realizati poze cu vehiculul parcat,sesizati oficial politia rutiera
|Puteti chiar sa va ridicati cu pretentii in instanta impotrivsa detinatorului masinii parcate pe locul apartinut de dv
Daca este loc parcare concesionat....acestea au regim diferit conditionat de HCL