Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat

buna ziua am permisul din ungaria sunt cetatean roman si ma prins politia beat am primit un an inchisoare cu suspendare vreau sa aflucum pot sa recuperez permisul ca e din ungaria si aici in tara mi sa anulat multumesc
In Romania, aveti dreptul sa dati examen pentru obtinerea permisului dupa un an de la ramanarea definitiva a hotararii de condamnare.
si daca am avut permisul din ungaria atunci aici in romania ce acte imi trebuie pentru examen? si ce inseamna examenul ?trebuie sa fac scoala din nou dupa un an cand se termina inchisoarea cu suspendare?multumesc
Trebuie sa faceti din nou scoala de soferi iar examenul consta atat in proba teoretica -sala- cat ci cea practica - oras
OUG 195/2002 art 23 alin (4) Persoanele care solicita prezentarea la examen pentru obtinerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ori subcategorii ale acestuia trebuie sa indeplineasca, potrivit legii, conditiile de varsta, sa fie apte din punct de vedere medical si sa faca dovada pregatirii teoretice si practice prin cursuri organizate de unitati autorizate, potrivit legii.
(9) Examenul pentru obtinerea permisului de conducere consta in sustinerea unei probe teoretice de verificare a cunostintelor si a unei probe practice de verificare a aptitudinilor si comportamentului, corespunzator categoriei de permis solicitat.
Gheorghe Florin, Consilier juridic