Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... corecta incadrare in drept a neacordarii de prioritate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

corecta incadrare in drept a neacordarii de prioritate pietonilor

Am fost sanctionat cu amenda si suspendare permis pe 30 de zile pentru neacordare prioritate pieton ,iar procesul verbal urmeaza sa-l atac in instanta fiindca oricum n-am ce sa pierd . La rubrica standard din p v " Fapta savarsita este prevazuta de art .: din militianul constatator a notat 135 sau lit.h sau 4 (nu inteleg scrisul ) din oug 195/02 ,iar la rubrica si sanctionata de art .... din... a notat 100 /3/B din oug 195 /01 sau 02 (nu sunt sigur ca nu se poate citi clar ) .Eu am gasit legea pe eruroavocatura.ro si zice asa : Articolul 100
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. nerespectarea semnalelor politistilor de frontiera in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, ale indrumatorilor de circulatie ai Ministerului Apararii Nationale, ale organelor fiscale din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, ale agentilor de cale ferata, ale persoanelor desemnate pentru dirijarea circulatiei, pe sectoarele de drum pe care se executa lucrari de reabilitare a acestora, precum si cele ale patrulelor scolare de circulatie si ale nevazatorilor;
2. nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si b) ;
3. nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare;
4. neindeplinirea obligatiei de a solicita autoritatii competente, in termenul prevazut de lege, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de inmatriculare ori de inregistrare, in cazul in care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei si continutului celor in vigoare;
5. lipsa dotarilor specifice la autovehiculele si tractoarele agricole sau forestiere destinate invatarii conducerii auto, prevazute in reglementarile in vigoare;
6. conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;
7. conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier care, in mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa;
8. nerespectarea traseelor stabilite de politia rutiera pentru pregatirea practica sau sustinerea examenului pentru obtinerea permisului de conducere;
9. nerespectarea obligatiei de a circula pe un singur sir, indiferent de directia de deplasare, intr-o intersectie in care circula si tramvaie si de a lasa liber traseul tramvaiului atunci cand spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua siruri;
10. efectuarea de catre conducatorul unui vehicul a unor activitati de natura a-i distrage atentia de la conducere ori folosirea instalatiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afecteaza deplasarea in siguranta a lui si a celorlalti participanti la trafic;
11. nerespectarea obligatiei ce revine conducatorului de motocicleta sau moped de a avea in functiune, in timpul zilei, luminile de intalnire in circulatia pe drumurile publice;
12. neutilizarea echipamentului de protectie-avertizare fluorescent-reflectorizant de catre persoana care executa lucrari in zona drumului public sau de catre agentul de cale ferata care asigura trecerea la nivel;
13. conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.
(2) Amenda contraventionala prevazuta la alin. (1) se aplica si conducatorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai care savarseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. b) .
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;
b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvai ;

Intrebarile sunt :
1 . Cum trebuia incadrata corect fapta ? cum a incadrat-o el ?( Adica eu la rubrica fapta este prevazuta de art135 am gasit altceva ,as zice ca ar fi corect sa fi scris :fapta este prevazuta de art, 100/3/B si sanctionata de 100/3/B ,dar poate ma insel
2.Daca nu a incadrat-o corect ar fi acesta motiv de nulitate absoluta a pv si daca da unde ar fi prevazuta ?

Va rog sa-mi raspundeti doar daca sunteti 100 % siguri de ceea ce afirmati,va multumesc mult !
Cu stima !
Sunt 100% sigur!
V-ati oprit doar la aliniatul 1...

OUG 195/2002 Articolul 100 alin. (3) lit b prevede ca : "Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvai ;"

NU aveti sanse pe incadrarea eronata in cazul in care inaintati o plangere contraventionala.

Ok deci cum trebuia sa scrie la rubrica fapta este prevazuta de art.... din si este sanctionata de art ... din ?

In procesul verbal apare asa : '' Fapta savarsita este prevazuta la art 135 lit h din OUG/02 si sanctionata de art . 100/3/B ,e corect asa sau nu ?
Gheorghe Florin a scris:

Sunt 100% sigur!
V-ati oprit doar la aliniatul 1...

OUG 195/2002 Articolul 100 alin. (3) lit b prevede ca : "Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvai ;"

NU aveti sanse pe incadrarea eronata in cazul in care inaintati o plangere contraventionala.

ROUG 195 din 2002 Art. 135. lit h – Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

Din pacate pt dvs au încadrat si sancționat corect contravenția săvârșita.

Nu aveti nici macar un motiv de nulitate relativă si deci fără șanse în cazul unei plângeri cu acest motiv.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Am o intrebare ,poate ma salveaza , dvs din ce cod rutier citati ,cel actualizat in 2017 ? fiindca eu nici nu gasesc la art 135 litera h .Iata de ex. ce am eu (noul cod rutier actualizat 2017 ) [ link extern ]

Nu ma uit unde trebuie ?

Gheorghe Florin a scris:

ROUG 195 din 2002 Art. 135. lit h – Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

Din pacate pt dvs au încadrat si sancționat corect contravenția săvârșita.

Nu aveti nici macar un motiv de nulitate relativă si deci fără șanse în cazul unei plângeri cu acest motiv.

Nu căutați unde trebuie....
Este vorba de regulamentul de aplicare a ordonanței de urgență 195 din 2002 actualizat.
ROUG nu OUG 195 din 2002
Gheorghe Florin, Consilier juridic