Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Despre credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Despre credite

Buna ziua,as vrea sa va rog sa ma indrumati ce sa fac,am un imprumut in franci elvetieni pe care nu mai pot sa-I rambursez (am ramas fara loc de munca) .
Dupa cum stim cu totii francul elvetian a "urcat" enorm in ultimii ani.
Am inteles ca este posibil sa se faca chiar si o revenire la valoarea la care era acesta in momentul imprumutului .(adica sa platesc ratele la cursul la care se afla francul la data imprumutului ).
Este adevarat ?
Da, se poate face o acţiune prin care să solicitaţi convertirea in lei a conventiei de credit la cursul de schimb valutar CHF-RON de la momentul incheierii contractului, restituirea dobanzii calculata abuziv, restituirea comisionului de administrare, nulitatea absoluta a celorlalte clauze abuzive.

Succes!