Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mail de la poliția cibernetică (cybercrime)
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mail de la poliția cibernetică (cybercrime)

Buna ziua, tocmai am primit un email de la "CyberCrime" pentru ca am postat un anunt de vanzare pe un site/forum de comert online si sunt anuntat ca a fost deschis un dosar penal(pe care nu l-am gasit pe site-ul oficial), pentru "Spalare de bani" si "Evaziune Fiscala" si sunt rugat sa contactez un anumit email, procuroruldm@prtonmail.com
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Bună ziua,

E mai mult decât probabil sa fie vorba de o încercare de înșelăciune acel email.

O zi buna.
Acesta este mailul Serviciului de Combatere a Criminalitatii Informatice DCCO - IGPR : cybercrime@politiaromana.ro. Ca atare domeniul in mailul primit de catre dvs. nu are nici o legatura cu organul de cercetare oficial.