Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli comune copii sub 3 ani
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli comune copii sub 3 ani

Urmare a art 56 alin 2 Legea 230/2007 referitoare la posibila exceptare de la plata cheltuielilor comune pt copiii de pana la 3 ani, cum ati dezbatut si hotarat in Adunarile Generale? Multumeac anticipat!
Legea nr 230/2007 actualizata
Articolul 56
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a) neluarea de catre proprietari, de catre asociatia de proprietari sau de catre comitetul executiv al asociatiei de proprietari a tuturor masurilor necesare pentru repararea si mentinerea in stare de siguranta a cladirii si a instalatiilor comune aferente (ascensor, hidrofor, instalatii de alimentare cu apa, de canalizare, de incalzire centrala, de preparare si distribuire a apei calde, instalatii electrice si de gaze, centrale termice, crematorii, instalatii de colectare a deseurilor, instalatii de antena colectiva, telefonie etc.) pe toata durata existentei acestora;
b) neindeplinirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzori, administrator de imobil;
c) neexecutarea de catre proprietar a lucrarilor de intretinere, reparatii sau de inlocuire a elementelor de constructii si instalatii aflate in proprietatea sa individuala, daca aceasta este de natura sa aduca prejudicii celorlalti proprietari;
d) schimbarea de catre proprietar a destinatiei locuintei fara autorizatiile si aprobarile legale;
e) modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;
f) neaplicarea sau nerespectarea prevederilor prezentei legi de catre functionarii publici si personalul angajat al autoritatilor publice locale si centrale, inclusiv personalul regiilor ori al societatilor
furnizoare de servicii publice de utilitati, daca fapta nu a fost comisa in astfel de imprejurari incat sa constituie infractiune .
g) neindeplinirea atributiilor prevazute la art. 481.

Articolul mentionat de dv nu face referire la eventuala scutire de la plata parti comune copil pana la 3 ani
Facilitatea posibilitatii scutirii de la plata parti comune aferent copil pana la 3 ani a fost dispusa de catre legiutor in cadrul L nr 67/2017 - completarea art. 47 din Legea nr. 230/2007 privind înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
„(2) Asociaţiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani.”

Legiuitorul nu a prevazut obligatia in sarcina asociatiilor de proprietari ci a lasat la latitudinea proprietarilor sa hotarasca daca acorda sau nu facilitatea scutirii cheltuieli comune copil pana la 3 ani
Nu este practica unitara,unele asociatii unde exista intelegere intre proprietari se hotaraste adoptarea scutirii parti comune
In alte asociatii ,unde exista "bisericute",simpatii si antipatii,nu se hotarasc facilitati scutiri de plati parti comune
Buna seara, multumesc pentru raspuns dar este la fel de interpretabil ca si prezentul articol de lege.
Ma intereseaza modul de aplicare in diverse Asociatii,.. in a noastra de exemplu am intocmit tabel unde pe baza semnaturilor vom decide in Comitetul Executiv daca vom scuti sau nu copiii de la plata cheltuielilor comune.
In Adunarea Generala, nu am putut decide clar datorita prezentei scazute la ambele date de desfasurare..
sterod, utilizator
1. Cheltuielie despre care dorti un raspuns de la forum, nu sunt cheltuieli comune, ci cheltuieli pe numar de persoane. Cheltuielile comune se repartizeaza pe cota-parte individe de proprietate, nu dupa nr. de persoane, intelegeti?
2. Aprobarea de scadere sau nu se i-a doar in Adunarea Generala a membrilor. daca la prima convocare nu s-a intrunit cvorumul, la reconvocata se hotaraste cu 50%+1 dintre cei prezenti.