Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta medicala

Am urmatoarea situatie: un salariat a adus adeverinta medicala pentru ziua in care a absentat, ci nu certificat medical. Pot sa-l pontez nemotivat si sa-i aplic sanctiunea: Avertisment, conform Regulamentului Intern?
Pentru ce sa-l pontati nemotivat ?

Din cate stiu , si s-a mai scris pe Forum, cu un astfel de document se pot motiva absentele de la serviciu ... intrebati si la Casa de Asigurari de Sanatate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am sunat la Casa de Asigurari de Sanatate si mi-au spus ca nu se poate ca o adeverinta medicala sa motiveze absentele de la serviciu.
Din pacate , Casa de Asigurari de Sanatate Bucuresti este de alta parere.