avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probe recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probe recurs

in recurs fiind, pot sa cer probe suplimentare partii adverse invocand art. 138 c. proc. civila? sau alt articol? sau nu se poate?:(
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 12:50, 8 Octombrie 2009
In recurs vor fi administrate numai inscrisurile , ca mijloace de proba.
doar inscrisuri, insa ca probe nu ca mijloace de proba...lucruri diferite
multumesc
da, inscrisuri voiam sa cer
Andrei-16 a scris:

doar inscrisuri, insa ca probe nu ca mijloace de proba...lucruri diferite


Eu as sublinia ,totusi ,ca inscrisurile sunt mijloace de proba in procesul civil.;)
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sa inteleg...ca n-ai inteles:) Pot si exemplifica.
Un raport de expertiza (extrajudiciara de ex) este un inscris ca mijloc de proba si totusi nu este admisibil a fi administrat in recurs. De ce? pentru ca legea (CPC) se refera la probe (na ca nu m-am putut abtine si l-am subliniat iar:P)...iar proba in acest caz este reprezentata de expertiza. La fel si in cazul unei declaratii de martor autentificata la notar unde mijlocul de proba este un inscris....iar proba este cea cu martori.
Sper ca acum m-am facut inteles cu privire la ce voiam sa subliniez.

Alte discuții în legătură

Nulitate expertiza?  Boncu Constantin Boncu Constantin Buna ziua, speta este urmatoarea : se face o expertiza contabila, la sediul expertului; expertul nu a notificat niciuna dintre parti, cu toate ca in ... (vezi toată discuția)
Expertiza contabila judiciara nico_19 nico_19 Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema; am fost citata de instanta pentru efecturtea unei expertize contabile. In adresa trimisa la domiciliu la ... (vezi toată discuția)
Expertiza contabila - expertul a procedat legal? niculinapopa niculinapopa Am un litigiu de munca cu societatea unde am lucrat 25 ani pentru recuperare drepturi salariale pe ultimii 3 ani ( sporuri salariale). Astazi m-a sunat ... (vezi toată discuția)