Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probe recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probe recurs

in recurs fiind, pot sa cer probe suplimentare partii adverse invocand art. 138 c. proc. civila? sau alt articol? sau nu se poate?:(
In recurs vor fi administrate numai inscrisurile , ca mijloace de proba.
doar inscrisuri, insa ca probe nu ca mijloace de proba...lucruri diferite
multumesc
da, inscrisuri voiam sa cer
Andrei-16 a scris:

doar inscrisuri, insa ca probe nu ca mijloace de proba...lucruri diferite

Eu as sublinia ,totusi ,ca inscrisurile sunt mijloace de proba in procesul civil.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sa inteleg...ca n-ai inteles:) Pot si exemplifica.
Un raport de expertiza (extrajudiciara de ex) este un inscris ca mijloc de proba si totusi nu este admisibil a fi administrat in recurs. De ce? pentru ca legea (CPC) se refera la probe (na ca nu m-am putut abtine si l-am subliniat iar:P)...iar proba in acest caz este reprezentata de expertiza. La fel si in cazul unei declaratii de martor autentificata la notar unde mijlocul de proba este un inscris....iar proba este cea cu martori.
Sper ca acum m-am facut inteles cu privire la ce voiam sa subliniez.