avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probe recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probe recurs

in recurs fiind, pot sa cer probe suplimentare partii adverse invocand art. 138 c. proc. civila? sau alt articol? sau nu se poate?:(
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 12:50, 8 Octombrie 2009
Contraexpertiza nu, dar... am vazut minunea in recurs cu admitere ca inscris o expertiza extrajudiciara.
Practic instanta nu a dispus in recurs administrarea probei cu expertiza ci, a admis inscrisul cu expertiza extrajudiciara.
situatia este in felul urmator:
am contestat o expertiza la prima instanta, pentru necitare in termenul legal (dar nu trecusem articolele din c. proc. civila) si pentru greseli punctuale la calcul, cerand refacerea expertizei.
contestatia mi-a fost respinsa de prima instanta.
in interiorul termenului de recurs, am descoperit ca expertul nici nu era de fapt competent (nu figureaza autorizat de MJ) iar expertiza o efectuase pe documente justificative care nu erau conforme cu OMEF.
am specificat asta in recurs si cer in continuare refacerea expertizei de catre un expert competent.
as vea vreo sansa sa obtin asta???:((
Depinde de ce este in dosarul respectiv. Adica, in urma recursului promovat de dvs. instanta de recurs poate casa hotararea si trimite spre rejudecare la instanta de fond in vederea refacerii expertizei.
am aratat in obiectiunile de puse la primul termen ca nu am fost citata, pentru ca nu primisem nimic.

dupa doua termene, expertul depune o adresa prin care convocase in data de 17 (trimisa pe 17) pentru data de 20. confirmarea de primire nu este semnata de mine. nu am primit nici un aviz de la posta referitor la acea scrisoare, iar pe plic scrie doar "avizat", fara data...
deci nu scrie"avizat, reavizat, expirat termen pastrare"...
partea adversa locuind la scara de alaturi...

plus ca era indatorirea expertului sa faca expertiza pe documente justificative legal intocmite

s-a castigat pe mai putin la CEDO
scarlet a scris:
am aratat in obiectiunile de puse la primul termen ca nu am fost citata, pentru ca nu primisem nimic. Dupa doua termene, expertul depune o adresa prin care convocase in data de 17 (trimisa pe 17) pentru data de 20. confirmarea de primire nu este semnata de mine. nu am primit nici un aviz de la posta referitor la acea scrisoare, iar pe plic scrie doar "avizat", fara data... deci nu scrie "avizat, reavizat, expirat termen pastrare"... partea adversa locuind la scara de alaturi... plus ca era indatorirea expertului sa faca expertiza pe documente justificative legal intocmite

Buna ziua,
In principiu, Convocare se face cu scrisoare rec. cu confirmare de primire (AR) transmisa astfel incat cel citat sa aiba 5 zile (libere) la dispozitie.
Dovada citarii se face cu documentul postal AR.
Pentru eventualele neregularitati, luati numarul AR si faceti sesizare scrisa la Posta Romana. Raspunsul lor invederati-l Instantei
Situatia de mai sus poate justifica cererea de refacere a convoicarilor si a Raportului de expertiza.
Expertul trebuie sa faca dovada citarii corecte legal, nu Dvs. lipsa citarii.
C.pr.Civ.
art. 92 alin. (6) – dispozitiile prezentului articol se aplica si la comunicarea sau notificarea oricarui alt act de procedura;
art.95 alin (3) .... in cazuri urgente, presedintele tribunalului sau completului de judecata va putea reduce acest termen la 5 zile.
Vezi si (citat):
Dacă pentru expertiză este nevoie de o lucrare la faţa locului, ea nu poate fi făcută decât după citarea părţilor prin carte poştală recomandată, cu dovada de primire, arătând zilele şi orele când începe şi continuă lucrarea. Dovada de primire va fi alăturată lucrării expertului (art.208 alin.1 C.proc.civ.).
Condiţia citării prevăzută de art.208 alin.1 teza I C.proc.civ. este în interesul părţilor, pentru ca ele să-şi poată exercita dreptul de apărare şi să dea expertului lămuriri în legătură cu obiectul lucrării şi, totodată, pentru a cere să se facă toate cercetă-rile legate de obiectivele fixate de instanţă . În jurisprudenţă şi doctrină s-a apreciat că cerinţa citării nu poate fi considerată că a fost satisfăcută dacă expertul a încunoştinţat părţile în ziua în care s-a efectuat expertiza, deoarece nu există certitudinea că părţile au luat cunoştinţă de termen înainte de începerea lucrării şi că au avut posibilitatea să participe la efectuarea ei. Însă, opinează autorii sus-citaţi, pentru valabilitatea expertizei, nu este necesară prezentarea părţilor, fiind suficient ca acestea să fi fost citate potrivit art.208 alin.1 C.proc.civ.
Citarea părţilor este obligatorie numai atunci când expertiza se face la faţa locului.
Nerespectarea dispoziţiilor art.208 alin.1 teza I C.proc.civ. este sancţionată cu nulitatea expertizei, însă, nefiind o nulitate de ordine publică, ea se invocă în condiţiile art.108 alin.3 C.proc.civ., adică la prima zi de înfăţişare ce urmează după depunerea raportului de expertiză şi înainte de a se pune concluzii pe fond . Dacă nu a fost invocată în acest termen, neregularitatea se acoperă şi atât expertiza, cât şi raportul de expertiză sunt valabile.
De asemenea s-a apreciat că, deşi legea nu fixează un spaţiu între primirea încunoştinţării şi ziua fixată pentru expertiză, este absolut necesar un minim de trei zile libere (E.Mihuleac).

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate expertiza?  Boncu Constantin Boncu Constantin Buna ziua, speta este urmatoarea : se face o expertiza contabila, la sediul expertului; expertul nu a notificat niciuna dintre parti, cu toate ca in ... (vezi toată discuția)
Expertiza contabila judiciara nico_19 nico_19 Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema; am fost citata de instanta pentru efecturtea unei expertize contabile. In adresa trimisa la domiciliu la ... (vezi toată discuția)
Expertiza contabila - expertul a procedat legal? niculinapopa niculinapopa Am un litigiu de munca cu societatea unde am lucrat 25 ani pentru recuperare drepturi salariale pe ultimii 3 ani ( sporuri salariale). Astazi m-a sunat ... (vezi toată discuția)