Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat concediu de o luna pentru ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat concediu de o luna pentru ccc

Buna ziua. Unul dintre salariati cere sa ia concediu de crestere copil de o luna, conform art. 11 din OU 111/2010, pentru ca sotia sa inceapa sa lucreze din momentul cand copilul implineste 23 luni. Cum se procedeaza? Se acorda concediul respectiv la cerere? Se suspenda contractul individual de munca? ce alti pasi trebuie urmati pentru a fi in conformitate cu legea? Multumesc.
Se acorda concediu si se suspenda c.i.m. in baza art.51 lit.a C.mun.
Multumesc. In cazul in care nu-si mai ia sotul concediul de o luna dar va ramane tot sotia si pentru ultima luna de concediu pentru crestere copil (fara indemnizatie asa cum prevede legea) pentru acea luna se mentine vechimea ei in munca? daca da, conform caror prevederi legale?
Sotia nu poate sta in CCC in ultima luna .....ea poate opta doar pentru CFS sau pentru realizarea de venituri supuse impozitului pe venit.

Cornel Vasile, Consilier juridic
da, concediu fara plata de o luna in continuarea CCC... dar pentru acel concediu fara plata, pentru luna respectiva, se mentine vechimea in munca in baza art. 11 alin 3 din OU 111/2010? Multumesc.
Intrebati mai bine la AJPIS despre aceasta situatie.