Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordin ancpi 134/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordin ancpi 134/2009

am un teren de aprox 600 mp conform actelor de proprietate. in realitate acesta are aprox 900mp cf masuratori. in momentul in care am facut cadastru nu am mai gasit hotararea judecatoareasca prin care se castigase si suprafata pe care o am in plus cei 300 mp.
acum as vrea sa refac cadastru si sa includ si cei 300 mp prin procesul de vecinatate conform ordinul ancpi nr 134/2009.
cadastristul imi spune ca acest proces tb semnat si de primarie. primarul nu vrea insa sa semneze intrucat a mai semnat alte astfel de procese si a fost chemat in instanta intrucat cei care au semnat initial s-au razgandit...
cum as putea proceda? cu vecinii am discutat si imi semneaza procesul verbal. in ordin nu am gasit unde scrie ca trebuie semnat si primar.
ma gandesc ca se solicita semnatura primarului in calitate de proprietar al domeniului public, in cazul in care una dintre laturi se invecineaza cu domeniul public.
in cazul meu nu am vecin pe nicio latura statul - domeniul public. pe toate laturile am vecini proprietari persoane fizice, iar accesul la imobil se face pe proprietatea unuia dintre vecini intrucat am creat servitute. as putea sa scap doar cu semnatura vecinilor si sa nu mai am nevoie de cea a primarului in acest caz?

multumesc,
Evident nu aveti nevoie de semnatura primarului. Sunt suficiente semnaturile vecinilor. Cadastristul greseste.
Din practica am constatat ca intr-adevar semnatura primarului si stampila Primariei se aplica pe spatiul corespunzator domeniului public (strada, drum) in Procesul-verbal de vecinatate. Cereti sfatul altui cadastrist sa vedeti ce va spune.
multumesc mult pentru raspuns.

intre timp am aflat ca mai am o problema. proprietarul unuia dintre imobile este decedat, si nu stiu pe cine sa trec in procesul de vecinatate intucat desi acesta a decedat de ani buni, nu a fost facuta succsiunea, nu a fost intocmit certificatul de mostenitor. in imobilul respectiv locuieste sotia impreuna cu copiii. insa nu stiu daca imobilul a fost detinut de cel decedat inaintea casatoriei sau daca a fost mostenire. practic nu stiu cine este proprietar si cine trebuie sa semneze procesul.

avand in vedere ca sotia decedatului locuieste acolo de foarte mult timp, cunoaste situatia imobilelor, ea este cea care achita impozitele la primarie... este de ajuns daca semneaza ea in procesul de vecinatate. eu nu am de unde sa stiu toti mostenitorii... dar nu vreau nici sa ma trezesc peste ani ca ataca cineva procesul verbal....

multumesc anticipat,
Ar fi bine ca procesul-verbal de vecinatate sa-l incheiati numai dupa dezbaterea succesiunii vecinului decedat, intrucat pana atunci nu puteti avea siguranta ca cel care semneaza va avea si calitatea de mostenitor al defunctului, respectiv proprietar al imobilului invecinat