Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ipoteca pe imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ipoteca pe imobil

buna seara stimabili doamne si domni avocati!. in urma unei vanzari a unui imobil s a ajuns la un lung proces in instanta deoarece persoana care a cumparat nu a avut bani sa imi achite la expirarea precontractului de vanzare cumparare. am intentat proces si am castigat la judecatorie dar am pierdut la tribunal. persoana a apelat la un executor sa ma forteze sa i inapoiez avansul stipulat in precontract. am luat legatura cu executorul dar dumnealui a refuzat orice cooperare cu mine si zilele trecute a instalat ipoteca pe imobil pana la achitarea sumei plus cheltuielile. intrebarea mea: ce se mai poate face in acest caz deoarece executorul refuza orice cooperare si doreste ca eu sa achit suma toata?. e bine sa ma reprezinte un avocat la momentul acesta dificil pentru mine?. va multumesc!.astept un raspuns deoarece am mare nevoie de dvs.
Pai, executorul nu are ce sa negocieze pentru ca nu este nici negociator si nici mediator, ci doar executor, asa incat din asta traieste, din executari. Daca considerati ca aveti nevoie de un avocat, atunci puteti apela la un avocat pentru ca legea va permite sa desemnati un avocat in aceasta situatie.