Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma de recrutare forta de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma de recrutare forta de munca

Buna ziua .
Intentonez sa-mi deschid o firma de recrutarea fortei de munca ,dar am niste nelamuriri.
1)Ce avize imi trebuie ,ca:firma,formator,etc.
2)Cum pot semna cat mai multe contracte de colaborare cu firmele din afara ?(adica nu cred ca cei care au firma ,au mers la atatea firme face to face ) ....Care e metoda cea mai buna de abordare a firmelor ?(simplu si usoara in mediul online )
3)Banii vin de la oamenii care vor sa munceasca in strainatate sau de la firmele cu care colaborez?
Multumesc

sponge_malin@yahoo.com
Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea 156/2000
art.5
Pe teritoriul României pot desfăşura, în condiţiile prezentei legi, activităţi de mediere a angajării cetăţenilor români în străinătate societăţile comerciale constituite în temeiul Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv filialele societăţilor comerciale străine, înfiinţate în România potrivit art. 42 şi 44 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, care au ca activitate principală "Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă" cod CAEN - 7810, denumite în continuare agenţi de ocupare a forţei de muncă.

art.8
Agenţii de ocupare a forţei de muncă pot desfăşura activitatea de mediere a angajării cetăţenilor români în străinătate dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) dispun de spaţiul şi de dotările necesare pentru buna desfăşurare a activităţii, aşa cum acestea vor fi precizate în metodologia de aplicare a prezentei legi;
b) au încadrat în muncă personal cu experienţă în domeniul forţei de muncă;
c) au organizat o bancă de date care să cuprindă ofertele şi solicitările de locuri de muncă în străinătate, informaţii referitoare la condiţiile de ocupare a acestora şi la calificările şi aptitudinile solicitanţilor aflaţi în evidenţa lor;
d) au încheiat cu persoane juridice, persoane fizice şi organizaţii patronale din străinătate, după caz, contracte care conţin oferte ferme de locuri de muncă;
e) sunt înregistraţi la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază îşi au sediul.

La ITM se depun urmatoarele acte:
1) actul constitutiv al societăţii cu COD CAEN 7810;
2) Certificatul de înmatriculare înregistrat la ORC cu obiect principal de activitate COD CAEN 7810;
3) Memoriu justificativ din care să reiasă condiţiile în care se desfăşoară activitatea - act de proprietate al spaţiului; - contract inchiriere etc. ; - dotări şi echipamente utilizate; - numărul,structura si calificarea personalului care prestează serviciile de mediere;
4) Declaraţie din partea administratorului firmei prin care se obligă să aducă la cunoştinţa ITM orice modificare intervenită cu privira la activitatea societăţii (schimbare denumire,sediu,puncte de lucru etc. );
5) Decizia de împuternicire a persoanei care se ocupă de aplicarea prevederilor Legii 156/2000 si a relaţiei cu ITM, copia contractului individual de muncă şi a cărţii de identitate a persoanei împuternicite ;
6) Notificarea către AUTORITATEA NAŢIONALĂ DE SUPRAVEGHERE A PRELUCRĂRII DATELOR CU CARACTER PERSONAL conform Legii 677/2001(ANSPDCP-BUCUREŞTI, B-dul General Gheorghe Magheru nr.28-30, Sector 1, Tel.0318059211 ; www.dataprotection.ro).