Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Persoanele nerezidente plătesc CASS la dividendele ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Persoanele nerezidente plătesc CASS la dividendele obținute din România?

Buna ziua,am o firma in RO,iar din 2012 primesc dividende,din care am platit impozitul aferent.Sunt nerezident,cetatean german si am locul de munca in germania,unde sunt si angajat.
Intreberea mea este:daca trebui sa platesc pentru statul roman CASS daca obtin dividende sau numai impozit,va rog sa-mi lamuriti cu legea aferenta.Va multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Dar cetatenii romani cu domiciliul permanent in strainatate si cu venit (sub forma de dividende) in tara trebuie sa plateasca contributii la CASS? Este vreo diferenta daca resedinta este in Elvetia (non UE)?