Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ESTE LEGE PENTRU STUDII SUPERIOARE SA AI MINIM PE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ESTE LEGE PENTRU STUDII SUPERIOARE SA AI MINIM PE ECONOMIE DE 1200LEI?

VREAU SA STIU SI EU DACA ESTE LEGE CA SA TE PLATEASCA CU 1200 LEI DACA AI STUDII SUPERIOARE?AM INTELES CA 1200LEI E MINIM PE ECONOMIE CU STUDII SUPERIOARE
Imi cer scuze, cred ca nu am retinut ca sunteti in sistemul bugetar...
si imi puteti spune pt cei din sistemul bugetar?multumesc
Insituatia d-voastra. veti fi salarizata conform prevedrilor legale ce sabileste salarizarea personalului din invatamant, conform grilei de salarizare corespunzatoare postului pe care il ocupati.
Cu alte cuvinte, ocupati postul de invatatoare numai daca aveti studiile necesare ocuparii acestuia si veti fi salarizata in functie de aceste studii indiferent daca aveti studii superioare.
SORYN_MYHAELA a scris:

si imi puteti spune pt cei din sistemul bugetar?multumesc

ORDONANŢÃ nr.15 din 30 ianuarie 2008 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 personalului din învăţământ, cu modificarile si completarile ulterioare.
Concluzia: in sistemul bugetar (inclusiv in invatamant) sunt multe posturi pentru ocuparea carora se cer studii superioare care sunt platite cu mai putin de 1200 RON!!! Asta e, noi suntem "norocosii" cu locurile de munca asigurate pe viata (cum zicea cineva cu ocazia grevei din 5 oct#-o), asa ca trebuie sa ne multumim cu mai putin.