Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu victima nedeclarata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu victima nedeclarata

Buna ziua!Am mai postat aceasta problema,dar necunoscand cu exactitate faptele revin, cu rugamintea si in speranta ca cineva ma va putea sfatui sa procedez corect.
Fratele meu mergea cu caruta intre doua localitati.Aproape de intrarea in localitatea spre care se indrepta a oprit brusc in fata carutei o masina fara sa semnalizeze,iar soferul a coborat sa l apostrofeze de ce nu are semnalizare la caruta.Calul s a speriat putin iar carutasul a incercat sa depaseasca aceasta masina.Era aproape inscris pe banda sa de circulatie...fata carutei trecuse de axul drumului ar partea din spate era pe axul drumului cand a fost acrosat de partea din spate de catre un microbuz ce venea dun sens opus rasucindu l si lovindu l apoi si in lateral fata si aruncand u l din caruta.Acesta s a lovit la mana dreapta,piciorul stang si frunte-tampla stanga.Dupa accident soferul a sunat patronul microbizului care a venit la locul accidentului a modificat pozitia microbuzului si a mers in comuna sa aduca politia.Politia a facut un proces verbal prin care ii da un abertisment carutasului.In acest proces verbal scrie doar faptul ca fratele meu,respectiv carutasul a pus in pericol viata celorlalti participanti la trafic si se mentioneaza avariile produse celor doua masini pt ca in momentul impactului caruta a fost impinsa si a lovit si masina care oprise pe sensul sau de mers.Fratele meu a fost sfatuit ca in cazul in care merge la spital sa nu declare accedent pt ca i se va face dosar penal.Am mers la spital,am declarat accident,a fost informata de catre spital politia din judet.Nu stiu cum sa procedam mai departe deoarece patronul microbuzului doreste ca fratele meu sa plateaca reparatia microbuzului.In procesul verbal scrie ca putem contesta cele scrose in termen de 15zile.Este bine sa depunem contestatie?In cazul in care cel cu microbuzul v a intenta proces pentru ca nu este despagubit va fi o problema ca nu am contestat acel proces verbal?Trebuie sa mearga carutasul si la medicina legala?Care ar fi pasii de urmat?Mentionez ca el nu doreste sa intenteze proces,ci doar faptul ca nu considera ca el trebuie sa plateasca reparatia microbuzului.Celalalt sofer a afirmat ca isi va repara singur masina.Carutasul sustine ca nu a semnat intelegere amiabila,dar e ppsibil sa fi semnat fara sa si fi dat seama dat fiind socul si traumatismul suferit.Schimba acest lucru datele problemei?Va multumesc!
zenmi, utilizator
Se pare ca fratele dvs se face vinovat de producerea accidentului.
Deci ar trebui să se achite si de obligațiile materiale ce le are pentru repararea daunelor produse.
Nu are nici o importanta dacă contestati PV deoarece nu vad nici un motiv de anulare a lui. Doar tîmp si bani pierduti prin justitie.
Dacă se ajunge în justiție pentru plata daunelor costurile pot creste.
Cel mai bine este sa se ajunga la o înțelegere cu păgubiții si stabilita o cale de achitare a sumei convenite de comun acord cu acestia.
In regula!Multumesc frumos!