Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate incadra la calomnie ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate incadra la calomnie ?

Un primar sesizeaza un minister privitor la emiterea in fals a unui document pentru o persoana fizica. Cercetarea administrativa demonstreaza ca documentk ekiberat este perfect valabil. Persoana fizica il poate actiona in instanta pe primar ?
Teoretic, da, poate sa-l actioneze in instanta pe primar, insa practic daca nu are probe privind intentia, reaua credinta si abuzul de drept, nu prea-i este de folos, adica primarul este obligat sa sesizeze daca are un dubiu privind un fals.
Calomnia nu mai este incriminata de Noul Cod Penal.Eventual doar pe cale civila ptr.daune morale,destul de greu.Nu sunt intrunite elementele constitutive ale vreunei infractiuni.