Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pe SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pe SRL

Buna ziua, sunt administrator unic la SRL, vreau sa stiu daca pot sa ma angajez cu 2 ore si daca ma angajez pot sa emit decizie unde eu sa fiu emitentul si eu sa fiu si numitul al acestei decizii?
george-neagu, moderator
Puteti face asa ceva fara niciun impediment.
Multumesc frumos de raspuns, aveam ceva dubi atat timp cat mi-au spus ca eu ca si asiciat unic la srl nu pot sa ma angajez si mi-au spus ca trebe sa deleg ca si administrator pe alcineva care apoi o sa ma angajeze si o sa emita decizii in cadrul srl.
Art.196^1 alin.3 din Legea nr.31/1990: Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

In speta, asociatul unic se poate angaja la propria societate.