Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare manager transport care este si asociat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare manager transport care este si asociat

buna seara,
detin o firmă de transport marfă împreună cu soțul meu 50%/50%.El este si administratorul firmei. Dorim să obținem licența pentru activități conexe transportului rutier -activitati de intermediere si as vrea ca eu sa fiu coordonatorul de transport (detin certificat agreat de ARR).Este obligatoriu sa am contract de munca avînd în vedere că sunt asociată?va multumesc anticipat!
Regulamentul (CE) nr. 1.071/2009.
art. 4 Managerul de transport
(1) O întreprindere care exercită ocupatia de operator de transport rutier desemnează cel putin o persoană fizică, managerul de transport, care îndeplineste cerintele prevăzute la articolul 3 alineatul (1) literele (b) si (d) si care:

(a) conduce permanent si efectiv activitătile de transport ale întreprinderii;

(b) are o legătură autentică cu întreprinderea, cum ar fi aceea de a fi un angajat, director, proprietar sau actionar al acesteia, sau administrează întreprinderea sau, în cazul întreprinderii persoană fizică, este însăsi persoana respectivă; si

(c) este rezident în Comunitate.
.....

Prin urmare, puteti fi manager de transport si fara c.i.m.
Buna ziua. Dar,in conditiile descrise initial, ca si manager transport care sunt asociat la o firma de transport, pot sa lucrez cu un contract full time la o alta firma care nu are nici o legatura cu transportul si implicit cu certificatul meu de manager transport? Sau mai pe scurt, pot lucra in paralel ca ...asistent medical?
Multumesc!
In speta,puteti lucra ca asistent medical.