Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Mi-am pierdut permisul de conducere în străinătate ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Mi-am pierdut permisul de conducere în străinătate ce ar trebuie sa fac?

Mi-am pierdut permisul de conducere în străinătate ce ar trebuie sa fac ca sa nu ma întorc în țară ?
Un permis auto romanesc, cu drept de circulatie internationala, puteti obtine numai in tara, in judetul de unde l-ati obtinut, fie duplicat sau schimbat. Va trebui sa aduceti dovada anuntarii pierderii in MO.
Vedeti acest link
[ link extern ]

În cazul pierderii sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare).

Eu nu ma pot întoarce în țară . Aș putea să fac o procură si să se ducă alt cineva ?
La emiterea unui permis nou, chiar duplicat se face poza de catre politie pentru solicitant/ posesor de carnet auto. Nu puteti da procura cuiva sa faca o poza ca fiind dvs. Politia nu accepta poze facute de altcineva si sa le introduca pe carnetul de sofer.