Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achiziție lemn de la o firma plătitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achiziție lemn de la o firma plătitoare de TVA

Sunt PFA plătitor de TVA și vreau să cumpăr lemne de foc de la o firma plătitoare de TVA pentru încălzire magazin alimentar. Cum se procedează cu tva-ul? Îl plătesc eu sau trebuie să îl recuperez de la stat?
Mulțumesc.
Conform art. 160 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, se aplica taxarea inversa pentru livrarea de masa lemnoasa si materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 ‒ Codul silvic, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pct. 17 din Anexa la Codul silvic defineste materialele lemnoase si masa lemnoasa astfel:
materiale lemnoase: lemnul rotund sau despicat de lucru si lemnul de foc. Prin urmare nu platiti TVA.