avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice secretar in comisie receptie ? sau nu ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

secretar in comisie receptie ? sau nu ?

Buna ziua !

Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu un raspuns
si anume, cum se interpreteaza prevederile de mai jos:

- in Art. 11. (3) din HG nr.343 din 18 mai 2017 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora - se spune ca:
Art. 11. (3) Secretariatul comisiei de recepţie la terminarea lucrărilor este asigurat de un diriginte de şantier autorizat ......

- in schimb in Art. 11. (4) din HG nr.343 - se spune ca:
(4) Dirigintele de şantier autorizat prevăzut la alin. (3) nu face parte din componenţa
comisiei de recepţie.

Va rog frumos sa imi spuneti ce sa inteleg ?
- dirigintele de santier - va fi secretarul comisiei de receptie sau nu ?
- daca va fi secretarul comisiei de receptie, atunci
dirigintele de santier - va fi membru al comisiei de receptie sau nu ?
Un secretar intr-o comisie de receptie - este sau nu membru al comisiei ?
Ultima modificare: Vineri, 27 Octombrie 2017
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 21:24, 20 Noiembrie 2017
Eu trec dirigintele de santier observator din partea AC.
El nu face parte din comisie.

Multumesc frumos pentru raspuns si timpul acordat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procesul verbal de receptie finala a constructiei adnanomer adnanomer Ma aflu in faza de finalizare a constructiei si am fost informat de catre dirigintele de santier ca pentru intocmirea procesului verbal de finalizare a ... (vezi toată discuția)
Numarul membrilor intr-o comisie ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va solicit ajutorul privind urmatoarea problema: Potrivit HG nr. 273 din 14 iunie 1994, actualizată, privind aprobarea Regulamentului de ... (vezi toată discuția)
Dirigintele de santier - trebuie sa fie secretarul comisiei de receptie finala lucrari ? oanaportar oanaportar Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti: 1. - In comisia de receptie finala lucrari dirigintele de santier trebuie sa fie secretarul comisiei ... (vezi toată discuția)