Forum Discuţii juridice Achiziţii publice secretar in comisie receptie ? sau nu ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

secretar in comisie receptie ? sau nu ?

Buna ziua !

Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu un raspuns
si anume, cum se interpreteaza prevederile de mai jos:

- in Art. 11. (3) din HG nr.343 din 18 mai 2017 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora - se spune ca:
Art. 11. (3) Secretariatul comisiei de recepţie la terminarea lucrărilor este asigurat de un diriginte de şantier autorizat ......

- in schimb in Art. 11. (4) din HG nr.343 - se spune ca:
(4) Dirigintele de şantier autorizat prevăzut la alin. (3) nu face parte din componenţa
comisiei de recepţie.

Va rog frumos sa imi spuneti ce sa inteleg ?
- dirigintele de santier - va fi secretarul comisiei de receptie sau nu ?
- daca va fi secretarul comisiei de receptie, atunci
dirigintele de santier - va fi membru al comisiei de receptie sau nu ?
Un secretar intr-o comisie de receptie - este sau nu membru al comisiei ?
oanaportar, utilizator
Eu trec dirigintele de santier observator din partea AC.
El nu face parte din comisie.

Multumesc frumos pentru raspuns si timpul acordat