Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Procesul verbal de receptie finala a constructiei
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Procesul verbal de receptie finala a constructiei

Ma aflu in faza de finalizare a constructiei si am fost informat de catre dirigintele de santier ca pentru intocmirea procesului verbal de finalizare a lucrarilor si ca primaria sa accepte ca finalizata constructia, este obligatoriu a avea interioarele zugravite si pardoseala cu gresie sau parchet. Intrebarea este, unde ma pot documenta despre criteriile pe care se bazeaza aceasta faza de finalizare, as vrea sa stiu exact ce trebuie executat ca primaria sa ia act de acest aspect, pentru ca nu pot sa ma mut imediat din punct de vedere financiar, nici sa merg prea departe.
Buna ziua,

Da, daca prevederile contractului asa sespecifica. (pardoseala, etc..) Prin actul de recepţie se certifică faptul că executantul şi-a îndeplinit obligaţiile în conformitate cu prevederile contractului şi ale documentaţiei de execuţie.
Studiati contractul si eventual mergeti pana la primaria de care apartine imobilul si intrebati.
Probabil ca nu m-am exprimat correct, nu am inteles nici la ce contract va referiti, casa este in faza de constructie cu autorizatie de constructive iar dupa cum am inteles pentru a fi considerate lucrarile terminate trebuie sa anunt primaria care va emite in PV de finalizare lucrari, deci ma intereseaza care ar fi criteriile pe care se bazeaza dupa ultimele modificari leglisative de anul trecut. Spun asta deoarece cu 5ani in urma se punea problema doar fatadei, acoperis etc. Interiorul casei nefiind solicitat finisat.
Gasiti informatii in Regulamentul de receptie a lucrarilor de ctii. - HG nr. 343/2017 pentru modificarea HG nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcții și instalații aferente acestora publicat în MO Partea I nr. 406 din 30 mai 2017.
Comisia de recepţie la terminarea lucrărilor examinează:
a) respectarea prevederilor din autorizaţia de construire, precum şi avizele/acordurile şi condiţiile de execuţie impuse de autorităţile competente;
b) executarea lucrărilor în conformitate cu prevederile contractului de lucrări/de execuţie, ale documentaţiei de proiectare, ale documentaţiei de execuţie şi ale reglementărilor specifice, cu respectarea cerinţelor fundamentale, conform legii;
c) terminarea tuturor lucrărilor prevăzute în contractul de lucrări/de execuţie încheiat între investitor şi executant şi în documentaţia anexă la contract, respectiv a lucrărilor aferente părţilor/obiectelor/sectoarelor din/de construcţie în condiţiile prevăzute la art. 4 din HG 273/1994;
d) documentele care intră în componenţa cărţii tehnice a construcţiei, inclusiv proiectul tehnic de execuţie actualizat la data finalizării lucrărilor - "as built", dispoziţiile de şantier, procesele-verbale de lucrări ascunse, procesele-verbale de control în faze determinante, precum şi orice alt document aferent proiectării şi execuţiei lucrărilor;
e) existenţa devizului general actualizat la terminarea lucrărilor şi/sau a documentelor care certifică valoarea calculată de autoritatea administraţiei publice competente care a emis autorizaţia de construire/desfiinţare în vederea regularizării taxei de autorizare, din care să reiasă valoarea finală a lucrărilor executate, precum şi a cotelor legal datorate Inspectoratului de Stat în Construcţii - I.S.C.;
f) adeverinţa eliberată de Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C., prin care se confirmă plăţile efectuate, respectiv dacă investitorul a virat către Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C. sumele aferente cotelor prevăzute în Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi în Legea nr. 10/1995, republicată, precum şi penalităţilor aferente, dacă este cazul;
g) existenţa certificatului de performanţă energetică, conform prevederilor Legii nr. 372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor, republicată, după caz;
h) procesul-verbal de recepţie parţială, prevăzut în cazul preluării de către investitor a unei părţi din construcţie, pe stadii fizice de execuţie, după caz;
i) referatele pe specialităţi întocmite de proiectant şi dirigintele de şantier cu privire la modul în care a fost executată lucrarea;
j) alte documente pe care le consideră necesare.