Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator si Casier grad de rudenie?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator si Casier grad de rudenie?

Este posibil ca un administrator si un casier sa lucreze in aceeasi asociatie de proprietari? Legatura dintre doua persoane este "indirecta" pot spune, nora, respectiv soacra. Care este legea care prevede acest fapt?
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada restrictii pentru astfel de spete
Fiecare dintre persoane detine raport juridic separat,cu obligatii si raspunderi distincte
raspunderea o are administratorul; casierul doar ajuta administratorul. Nu va mai faceti atatea griji !
HG 1588 ART. 12 i) nu pot ocupa funcţii în comitetul executiv şi în comisia de cenzori membri având grade de rudenie, până la gradul al 4-lea inclusiv.
Si de ce dom' sacalul09 nu continuati informatia: administratorul si casierul nu fac parte nici din comitetul executiv si nici din comisia de cenzori. Daca ati crezut ca se subintelege, iata, sunt o multime de exemple care ne contrazic. Omu' nu intelege!
Vorba d-lui Dr. Virgil Dan Amza - Nu va mai faceti atatea griji !