Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi revocată donația a jumătate din imobil ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi revocată donația a jumătate din imobil făcută soțului?

In luna Mai 2016 am fost anunțat telefonic de sotia mea care lucra in Italia ca menajera ca vrea sa bage divorț de mine din cauza ca a găsit o persoana italiana cu care trăiește si s-a mutat la el. In urma hotărârii noastre am convenit sa îmi facă act de donație pe partea ei din casa la notariat , act încheiat in Septembrie 2016, urmând ca copilul minor (17ani)sa locuiască la ea in Italia si eu sa ii plătesc pensie alimentara. La întocmirea actelor a fost trimisa la medicul psihiatru sa aducă act si a reieșit ca este in deplinătatea facultăților mintale. Acum după un an si doua luni a angajat avocat sa anuleze actul de donație sau eu sa ii plătesc valoarea la partea ei din casa. Poate anula actul de donație după acest timp , In ce condiții ? Menționez ca avocatul i-a cerut sa ii aducă acte cu venitul ei in ultimii ani si acte ca era depresiva in momentul semnării actelor la notar.
Admin, administrator
Buna seara,
De principiu e greu de anulat acea donatie mai ales daca s-a adus si actul medical.
Nu am inteles daca ati divortat sau nu.

Daca nu ati divortat, potrivit art. 1031 din Codul civil orice donatie intre soti este revocabila in timpul casatoriei.
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
Divorțul s-a pronunțat in Septembrie 2016.
~ Conținut șters la cerere ~
Donatiile intre soti sunt revocabile, insa in timpul casatoriei.

Dumneavoastra sunteti divortat.

Prin urmare, actul perfectat nu poate fi revocat, prin simpla manifestare de vointa a dumneavoastra.

Cata vreme donatarul si-a dat consimtamantul la data perfectarii contractului, consimtamant valabil, act nu este anulabil.

(fosta sotie nu sufera de vreo boala psihica ).