Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cu un cetatean polonez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cu un cetatean polonez

buna.as dori daca imi poate raspunde cineva,pt ca sincer nu prea inteleg.vreau sa ma casatoresc cu un cetatean polonez ,locuiesc in polonia,,,,daca am o sentinta de divort definitiva si irevocabila,tradusa binenteles si in poloneza ,e obligatoriu sa am si certificatul de celibat?sau de ce documente am nevoie mai exact. multumesc
Aveti nevoie de actul de identitate, certificatul dvs.de nastere, adeverinta de cutuma de la locul inregistrarii nasterii dvs.(are valabilitate doar 3 luni de la eliberare), sentinta de divort, adev. medicala, certif. nastere copil minor.
ok.multumesc frumos :) nu credeam ca o sa raspunda cineva....dar adeverinta medicala de unde se poate elibera?din polonia pt k in tara nu am medic sunt demult plecata si adeverinta de cutuma se elibereaza personal?trebuie sa merg neaparat eu sau poate altcineva sa o ceara ....de ex fratele meu? sau cum ar trebui sa procedez pt ca eu momentan nu pot sa ajung in tara....multumesc