Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am fost căsătorită, din căsătorie au rezultat doi copii, iar custodia este comuna, copiii sunt minori. Copiii locuiesc la adresa mea , la mama. Bunica din partea tata-lui a decedat. Tatal poate sa faca succesiune în urma decesului mamei lui fără sa-si treacă copii ca având vre un drept la Mostenire?
Buna seara,
DA, Doar fostul sot este beneficiar al acestei succesiuni nu si copiii lui.
La succesiunea parintilor dumneavoastra veniti dumneavoastra cu fratii si surorile dumneavoastra nu si copii dumneavoastra sau ai fratilor si surorilor dumneavoastra.
Asta e legea.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
DA, Doar fostul sot este beneficiar al acestei succesiuni nu si copiii lui.
La succesiunea parintilor dumneavoastra veniti dumneavoastra cu fratii si surorile dumneavoastra nu si copii dumneavoastra sau ai fratilor si surorilor dumneavoastra.
Asta e legea.

Va multumesc pentru raspuns!