avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am fost căsătorită, din căsătorie au rezultat doi copii, iar custodia este comuna, copiii sunt minori. Copiii locuiesc la adresa mea , la mama. Bunica din partea tata-lui a decedat. Tatal poate sa faca succesiune în urma decesului mamei lui fără sa-si treacă copii ca având vre un drept la Mostenire?
Cel mai recent răspuns: TIuliana , utilizator 08:22, 30 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
DA, Doar fostul sot este beneficiar al acestei succesiuni nu si copiii lui.
La succesiunea parintilor dumneavoastra veniti dumneavoastra cu fratii si surorile dumneavoastra nu si copii dumneavoastra sau ai fratilor si surorilor dumneavoastra.
Asta e legea.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
DA, Doar fostul sot este beneficiar al acestei succesiuni nu si copiii lui.
La succesiunea parintilor dumneavoastra veniti dumneavoastra cu fratii si surorile dumneavoastra nu si copii dumneavoastra sau ai fratilor si surorilor dumneavoastra.
Asta e legea.




Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire aurelica aurelica Buna ziua, Va rog frumos, sa-mi spuneti si mie ce pot sa fac in cazul pe care am sa-l descriu. Parintii mei, au stat in aceeas ... (vezi toată discuția)
Tata divortat decedat -partaj minori la bunurile parintilor alexandina alexandina Buna seara. Suntem intr-o situatie foarte complicata.Fratele a decedat in urma cu o saptamana.A locuit in timpul casatoriei la parintii mei.In urma cu 2 ani au ... (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)