Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acțiune in pretentii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acțiune in pretentii

Buna dimineața!. In anul2014 am vândut un imobil încheind un precontract de vanzare cumpărare si încasând un avans. La momentul expirării precontractului, cumpărătorul nu a mai avut restul de bani. M a dat in judecată sa i restitui avansul si a câștigat la tribunal. Menționez ca 1 an si jumătate respectivul s a folosit de imobil , a devastat si a luat tot ce s a găsit de folos pentru el. S a ajuns in prezent cu ipoteca pe imobil pana eu ii restitui avansul. Întrebarea mea este: pot sa deschid proces acțiune in pretenții având in vedere ca s a folosit de imobil in timpul când nu i aparținea in totalitate?. Se poate deschide actiune in pretenții având in vedere ca exista ipoteca pe imobil.
Teoretic este posibil, insa practic trebuie vazut care au fost temeiurile pe care le-a invocat reclamantul in sustinerea actiunii sale si de ce dvs nu ati invocat pretentiile in cadrul procesului respectiv.