Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Verificari PRAM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Verificari PRAM

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca verificarile PRAM care sunt trecute in lista privind documentele ce pot fi solicitate la controlul ITM pe partea de SSM trebuie facute si in cazul in care firma are spatiul de birouri inchiriat la parterul unei cladiri. In Hg 1146/2006 in Anexa 1art. 3.3.2.3. lit. F scrie: organizarea si executarea verificarilor periodice ale masurilor tehnice de protectie importiva atingerilor directe. Se refera la aceste verificari PRAM?

Multumesc!
alexandra_eu a scris:
As dori sa va intreb daca verificarile PRAM care sunt trecute in lista privind documentele ce pot fi solicitate la controlul ITM pe partea de SSM trebuie facute si in cazul in care firma are spatiul de birouri inchiriat la parterul unei cladiri. In HG 1146/2006, in Anexa 1, art. 3.3.2.3. lit. F scrie: organizarea si executarea verificarilor periodice ale masurilor tehnice de protectie importiva atingerilor directe. Se refera la aceste verificari PRAM? [ /quot]
........................................................................................................................................
Buna ziua,
Verificarile PRAM se refera la instalatii electrice si anume la existenta si calitatea împământărilor (legarea la pămănt).
Protectia împotriva atingerii directe se refera la existenta si calitatea sistemelor care intrerup brusc (milisecunde) alimentarea retelelor electrice cand se produce o atingere (umana sau nu) cu scurt-circuit.
Deci cele doua sisteme (si verificari) sunt total diferite intre ele.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
Multumesc pentru raspuns.

As vrea sa va intreb , totusi, ce lege reglementeaza obligatia societatii sa detina buletine de verificare PRAM in cazul in care nu este proprietara cladirii in care isi are sediul.
alexandra_eu a scris:

Multumesc pentru raspuns.
As vrea sa va intreb , totusi, ce lege reglementeaza obligatia societatii sa detina buletine de verificare PRAM in cazul in care nu este proprietara cladirii in care isi are sediul.

Obligatia legala pentru autorizarea/verificarea PRAM este a proprietarului retelei electrice.
Obligatia legala pentru autorizarea/verificarea automatizarii impotriva atingerilor directe este a utilizatorului retelei electrice (locale, in utilizarea sa).
Leegislatia este specifica, pentru retele electice (trebuie cautata).