avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce acte sunt necesare pentru a inmatricula o masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce acte sunt necesare pentru a inmatricula o masina

Masina este fabricata in franta si inmatriculata in elvetia in anul 2012 si are 85000km. O primesc cadou. Pretul pe factura a fost 37000 franci.
Cel mai recent răspuns: Gheorghe Florin , Consilier juridic 07:23, 1 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Documente necesare pentru înmatriculare permanentă vehicul uzat importat
a) Cerere înmatriculare. In cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) Fişă de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele şi semnătura acesteia precum şi copia actului de identitate. în cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea în certificatul de înmatriculare şi a datelor de identificare a utilizatorului;
c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
d) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
e) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizată a acesteia;
h) documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
i) procura specială, după caz.
j) taxa pentru contravaloarea certificatului de înmatriculare;
k) taxa pentru contravaloarea plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
l)Daca persoana care solicita inmatricularea a realizat achizitia intracomunitara , nu este inregistrata in scopuri de TVA , se va prezenta formularul „CERTIFICAT” prevăzut în Anexa 2 din Ordinul ANAF nr. 1128/2009;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare fiscala mijloc de transport martita martita Buna ziu ! Am o nelamurire cu inregistrarea la impozite si taxe locale a unui mijloc de transport, cumparat din italia de catre un cetatean strain cu drept ... (vezi toată discuția)
Acte inmatriculare bogdangz bogdangz Buna ziua, Stiti cumva unde as putea gasi o lista cu ce acte am nevoie pentru inmatricularea definitiva in romania a unei masini adusa din Germania pe ... (vezi toată discuția)
Achizitionare auto 1q1234 1q1234 Buna seara! Doresc sa cumpar o masina din alt oras, individul spune ca e recent adusa, masina arata ok, am testat-o, imi place, ne-am inteles. Eu nu sunt din ... (vezi toată discuția)