Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce acte sunt necesare pentru a inmatricula o masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce acte sunt necesare pentru a inmatricula o masina

Masina este fabricata in franta si inmatriculata in elvetia in anul 2012 si are 85000km. O primesc cadou. Pretul pe factura a fost 37000 franci.
Documente necesare pentru înmatriculare permanentă vehicul uzat importat
a) Cerere înmatriculare. In cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) Fişă de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele şi semnătura acesteia precum şi copia actului de identitate. în cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea în certificatul de înmatriculare şi a datelor de identificare a utilizatorului;
c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
d) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
e) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizată a acesteia;
h) documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
i) procura specială, după caz.
j) taxa pentru contravaloarea certificatului de înmatriculare;
k) taxa pentru contravaloarea plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
l)Daca persoana care solicita inmatricularea a realizat achizitia intracomunitara , nu este inregistrata in scopuri de TVA , se va prezenta formularul „CERTIFICAT” prevăzut în Anexa 2 din Ordinul ANAF nr. 1128/2009;