avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achizitionare Auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achizitionare Auto

Buna seara! Doresc sa cumpar o masina din alt oras, individul spune ca e recent adusa, masina arata ok, am testat-o, imi place, ne-am inteles. Eu nu sunt din orasul respectiv deci nu pot lua numere rosii. I-am dat bani sa achizitioneze nr rosii pe numele lui, urmand sa facem CVC si teoretic sa-mi dea fiscalul. Mi-a zis ca acum nu se mai da fiscal, ci mergem la primarie unde apartine si se pun nu stiu ce stampile. Depinde de zone? E un altfel de fiscal? Cum se procedeaza?
Ultima modificare: Duminică, 5 Noiembrie 2017
1q1234, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gheorghe Florin , Consilier juridic 12:27, 6 Noiembrie 2017
Documente necesare pentru înmatriculare permanentă vehicul uzat importat
a) Cerere înmatriculare. In cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) Fişă de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele şi semnătura acesteia precum şi copia actului de identitate. în cazul în care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie menţionarea în certificatul de înmatriculare şi a datelor de identificare a utilizatorului;
c) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
d) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
e) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;
f) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv, în original sau copie legalizată a acesteia;
h) documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
i) procura specială, după caz.
j) taxa pentru contravaloarea certificatului de înmatriculare;
k) taxa pentru contravaloarea plăcuţelor cu număr de înmatriculare;
l)Daca persoana care solicita inmatricularea a realizat achizitia intracomunitara , nu este inregistrata in scopuri de TVA , se va prezenta formularul „CERTIFICAT” prevăzut în Anexa 2 din Ordinul ANAF nr. 1128/2009;
Ultima modificare: Luni, 6 Noiembrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce acte sunt necesare pentru a inmatricula o masina Valikwl Valikwl Masina este fabricata in franta si inmatriculata in elvetia in anul 2012 si are 85000km. O primesc cadou. Pretul pe factura a fost 37000 franci. (vezi toată discuția)
Inregistrare fiscala mijloc de transport martita martita Buna ziu ! Am o nelamurire cu inregistrarea la impozite si taxe locale a unui mijloc de transport, cumparat din italia de catre un cetatean strain cu drept ... (vezi toată discuția)
Acte inmatriculare bogdangz bogdangz Buna ziua, Stiti cumva unde as putea gasi o lista cu ce acte am nevoie pentru inmatricularea definitiva in romania a unei masini adusa din Germania pe ... (vezi toată discuția)