avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal de contraventie

Buna. Spuneti-mi, va rog frumos, ce e de făcut in situația următoare: in data de 19 oct s-a efectuat in piața un control la cântare de un agent constatator al Serviciului Jud. de Metrologie legală și 2-3 agenți ai Poliției Locale. Mai multor comercianți le-au fost verificate cântarele, care nu erau verificate metrologic, le-au făcut poze atât cântarelor, cât și cărților de identitate ale producătorilor-vânzători. In data de 23 oct am primit la domiciliu Înștiințare de plata, amenda de 2500 lei pentru cântarul neverificate. In plus, se menționează ca s-a sigilat cântarul, fapt care nu s-a întâmplat, ca am refuzat semnarea pv de contravenție, iar nu s-a întâmplat, nu s-a încheiat niciun pv acolo, la piața. Se menționează numele unui martor și pv este datat 20 oct, deci ziua următoare.
Este legal cum s-au petrecut lucrurile și mai mult, faptul ca au fost fotografiate buletinele?
Noi suntem mulți martori, toți am primit amenda și lucrurile nu s-au întâmplat cum se menționează in pv. Vrem sa facem plângere contravenționala. Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Miha555 , utilizator 20:42, 2 Noiembrie 2017
Plângere contravențională la judecătoria care arondează locul unde ați fost depistat, în care sa menționati aceste aspecte și să propuneți probele pe care le considerați utile..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu fiscul marius144 marius144 Va expun pe scurt situatia: - aparat fiscal taximetru confiscat de cei de la Biroul Roman de Metrologie -intocmit PV de contraventie, amenda 2500 ... (vezi toată discuția)
Amenda metrologie - verificare cantar expirata daria_743 daria_743 Buna ziua, Acum o saptamana am avut un control de la metrologie si s-a constatat ca expirase verificarea. M-am dus imediat sa fac verificarea incepand de la ... (vezi toată discuția)
Plangere politie hypermarket anakarenina1 anakarenina1 Buna ziua, Fratele meu a fost la cumparaturi in auchan. pe langa altele a cumparat detergent, smochine si curmale toate vrac. Cand le-a cantarit la detergent ... (vezi toată discuția)