Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA in Elvetia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA in Elvetia

Va rog sa ma ajutati intr-o problema : ONG cu activitate de promovare a artei, am participat la un targ in Elvetia unde am vandut in regim de consignatie lucrarile unor artisti membri ai organizatiei, pentru care am platit TVA 8%. Vama pentru lucrarile transportate am platit-o in contul ONG, Factura comisionarului vamal, atat in tara cat si in Elvetia, a fost achitata din contul asociatiei. Ce fac cu aceste cheltuieli, in special cu TVA ? Mentionez ca organizatia nu este platitoare de TVA. Nu stiu nici cum se contabilizeaza. Multumesc
doichitahorescu, utilizator