Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara?

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate in rezolvarea unei dileme.Poate cineva a avut acest caz.
Eu sunt societatea X din Romania inregistrata ca platitor de TVA.Achizitionez marfa de la societatea Y din Elvetia,firma ce are mai multe sucursale in alte tari (Germania,Italia,Polonia,etc).Eu primesc o factura de la societatea Y cu un cod TVA valid in VIES inregistrat in Germania,cu mentiune "livrare intracomunitara".Transportul este organizat de mine,transportatorul ridica practic marfa din Elvetia.Se plateste in vama la TYGEN Elvetia o suma de 50-60 euro care ar fi o taxa speditie.
Eu consider cumpararea o achizitie intracomunitara tinand cont de codul TVA din Germania?
Multumesc mult.
Din moment de ridicati marfa din Elvetia nu este o achizitie intracomunitara.
Eu spun sa luati legatura cu furnizorul si sa-i cereti factura cu C.IF. de Elvetia.
In orice caz mergeti la vama romaneasca, platiti taxe vamale de import si T.V.A.
Nu declarati aceasta achizitie in declaratia 390 si nu inregistrati in contabilitate o achizitie intracomunitara pentru ca este import.