Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stalp de inalta tensiune in curte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stalp de inalta tensiune in curte

Buna ziua!
Am un tren de 10 ari pe care vreau sa construiesc o casa.
Terenul e al meu, obtinut prin retrocedare , dupa revolutie.
In interiorul terenului , Electrica are un stalp de inalta tensiune pozitionat destul de mult spre centrul terenului, fapt care imi face imposibila folosirea terenului in scopul propus.
Cand am primit terenul, stalpul era acolo.
Ce pot sa fac?
Pot obliga Electrica sa-si mute stalpul inafara terenului meu?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este chiar asa, deoarece exista limite juridce ale dreptului de proprietate privata cum ar fi "Dreptul de trecere pentru utilitati" reglementat de art.621 NCC.Proprietarul are dreptul la plata unei despagubiri juste.[Art.621(3)NCC],dar "este obligat sa permita trecerea pe prin fondul sau a retelelelor edilitare ce deservesc fonduri invecinate sau din aceeasi zona,de natura conductelor de apa ,gaz sau altele asemenea,a canalelor si a cablurilor electrice,subterane ori aeriene,dupa caz,precum si a oricaror alte instalatii sau materiale cu acelasi scop."[Art.621(1)NCC]
~ Conținut șters la cerere ~