Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 51 al 2 din Codul muncii=exceptia de neexecutare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 51 al 2 din Codul muncii=exceptia de neexecutare?

art 51 al. 2 din Codul Muncii prevede posibilitatea suspendarii contractului pentru absente nemotivate. Conform art 49 prin suspendare se intelege neprestarea muncii de catre salariat si neplata salariului. Daca salariatul absenteaza si angajatorul alege sa nu il plateasca suspendarea si-a produs efectele. Deci posibilitatea se refera in fapt la neplata salariului. Nu?
Pe perioada absentelor nemotivate angajatul nu are cum sa fie plătit indiferent dacă i se suspenda sau nu c.i.m.
Suspendarea se produce cand nu il platesti, Deci OBLIGATORIU trebuie act aditional de suspendare, NU? Posibilitatea de la art 52 al 1 se refera la NEPLATA.
Nu exista obligativitate de suspendare a c.i.m. ... posibilitatea prevazuta la art.52 se refera si la posibilitatea suspendarii c.i.m. care are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Act aditional de supendare ???