Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deducere personala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deducere personala

Buna ziua, intr-o asociatie de proprietari, angajatii, respectiv presedintele cu contract de mandat, administratorul si ingrijitorul cu contracte individuale de munca sunt si pensionari la limita de varsta. La calcularea contributiilor din salarii pot fi considerati cu functie de baza si pot beneficia de deducere personala de 300 lei la stabilirea impozitului? Va multumim!
Presedintele asociatie are contract de mandat , deci e un venit asimilat nu un venit din salarii astfel ca , nu va beneficia de deducere.administratorul si ingrijitorul vor trebui sa isi stabilieasca singuri , pe proprie raspundere, care este functia de baza (exceptand pensia ), in cazul in care mai au si alte contracte de munca.