Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA Arhitect/Urbanist
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA Arhitect/Urbanist

Buna ziua. Va rog daca poate cineva sa imi spuna care ar fi pasii necesari de urmat in cazul in care un arhitect, respectiv un urbanist doresc sa isi infiinteze un PFA (BIA in cazul arhitectului. Mentionez ca acesta nu este inca inregistrat la OAR). Am inteles ca ar fi incadrate la profesii liberale si nu s-ar inregistra la Registrul Comertului ci direct la ANAF.
Daca cineva are cunostiinte in aceasta privinta va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat!
Profesiile liberale se inregistreaza direct la ANAF. Se depune formularul 070 si d220, insotite de contractul de comodat pentru stabilire sediu , doc de autorizare in profesie si cartea de identitate.
Va multumesc pentru raspuns!