Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copii documente!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copii documente!

Pe scurt:cineva din cadrul asociatiei noastre,doreste sa-i convinga pe proprietarii de pe scara lor,sa-si infiinteze o asociatie separata de cea existenta...buuuun,insa aceasta persoana,in loc sa se ocupe sa stranga semnaturi,sa mearga si sa infiinteze aceasta noua asociatie,a gasit de cuviinta sa inceapa o campanie de denigrare a conducerii actualei asociatii,sa trimita reclamatii catre compartimentul specializat din cadrul primariei,etc...Printre altele,a gasit de buna cuviinta sa depuna la sediul asociatiei,o doleanta scrisa,prin care cere prompt si fara echivoc,acces total in evidenta contabila si copii ale tuturor documentelor justificative existente,pe ultimul an de activitate.Acum,eu doresc sa ma edific intr-o problema:conducerea asociatiei este obligata sa-i acorde acestei persoane ceea ce-si doreste,sau aceste documente pot fi citite si studiate doar la sediu?Copierea actelor este o solutie?
atancoc, utilizator
Proprietarii care fac parte din asociatia de locatari au dreptul de a studia documentele dar , in prezenta presedintelui,cenzorului , sau uneipersoane din comitetul executiv. Totodata sunt indreptatiti sa ceara orice informatii cu privire la activitatea asociatiei.Sau ,puteti face copii dupa documentele solicitate si le semnati conform cuoriginalul.
Asa faceti dvs. la AKCA CONT EXPERT SRL ?
Si daca faci parte dinr-o as. prop. de 500 de apartamente (ca la mine) si 50% dintre proprietari doresc sa asa si pe dincolo, ce faci...?
Mai faci serviciu acolo sau iti iei lumeaa in cap si ceri azil undeva? Haideti sa fim seriosi. Ai o problema punctuala, mergi la asociatie soliciti sa discuti cu cenzorul as. prop. care iti arata actul in baza careia s-a facut repartizarea cheltuielii, explica baza legala . faci o copie cu telefonul, mai mergi acasa, mai studiezi legislatia si te lamuresti.
Daca neclaritatile continuua, mai stai de vorba si cu alti vecini, iar in urmatoarea AG faceti oarece schimbari pe-acolo. Poare sunt niste obiceiuri fanariote in zona, stiu si eu...