Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dovezile si argumentele scrise se pot depune doar ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dovezile si argumentele scrise se pot depune doar inainte de judecata ?

Deoarece nu stiu cum functioneaza sistemul judiciar, as vrea sa stiu daca dovezile pe care le aduc in calitate de parat si argumentele in scris le pot inmana in aceasi sedinta sau dupa sedinta, sau e mai bine sa le depun inainte ?
Am auzit ca se pot depune inainte documente, dar nu stiu nici acea procedura cum functioneaza.
Buna seara,
Da, se formuleaza intampinare la care se atasaza probele.
Cand primiti citatia acolo va va fi transmisa cererea de chemare in judecata si vi se va spune ca in termen de 25 de zile aveti dreptul, sub sanctiunea decaderii, sa depuneti intampinarea 9adica sa spuneti ce este si ce nu este real din cererea de chemare in judecata si ce doriti dumneavoastra) si sa depuneti probele

Am primit de mult citatia si in documentele primite nu scrie de nici un drept de 25 de zile, si nu mai am la dispozitie 25 de zile. Ramane sa depun probele in fata judecatorului ?
Da1
Intrucat nu ati depus intampinarea in termenul prevazut de lege (25 zile de la comunicarea cererii de chemare in judecata)veti fi decazut din dreptul de a mai propune probe si de a invoca exceptii,in afara celor de ordine publica,daca legea nu dispune altfel.[Art.208(2)NCPC]