avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o nelamurire . Bunicul meu le-a facut parintilor mei contract de intretinere acum 11 ani au respectat contractu avand grija de el (constand in hrana ,imbracaminte si toate cele mentionate in contract )inclusiv cheltuielile de inmormantare. Vreau sa precizez ca bunicul meu era paralizat de partea dreapta asa ca contractul sa semnat cu amprenta lui digitala . Dupa 5 ani in care parinti mei au avut grija de el acesta a decedat. Din pacat si tatal meu fiind fiul bunicului este decedat de 4 ani . Acum dupa ce a decedat si tata fratii lui vor sa o dea pe mama in judecata ca sa poata sa ii stice contractul . Ce se poate face ?? Apelez la dvs poate ma puteti ajuta .
Cel mai recent răspuns: Sandra Alexandra , utilizator 10:52, 9 Noiembrie 2017
daca mama dvs are dovezi (martori) ca a intretinut "pe bune" bunicul , nu sunt sanse ca fratii sa "strice" contractul..Doar daca dovedesc ca , contractul de intretinere ascunde in fapt o donatie , atunci situatia se poate schimba.
Buna ziua,
Daca acel contract este ,,semnat" in fata unui notar atunci cumnatii mamei NU AU NICIO SANSA.
daca acel contract este doar o intelegere sub semnatura privata este o situatie delicata.
Va sfatuiesc sa mergeti la notar si sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicului si a tatalui.
Daca se ajunge la un dosar in instanta va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va poata ajuta.
Ultima modificare: Joi, 9 Noiembrie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca acel contract este ,,semnat" in fata unui notar atunci cumnatii mamei NU AU NICIO SANSA.
daca acel contract este doar o intelegere sub semnatura privata este o situatie delicata.
Va sfatuiesc sa mergeti la notar si sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicului si a tatalui.
Daca se ajunge la un dosar in instanta va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va poata ajuta.

Sandra Alexandra a scris:
Exact contractul este semnat in fata unui notar fiind fratii tatalui meu prezenti
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca acel contract este ,,semnat" in fata unui notar atunci cumnatii mamei NU AU NICIO SANSA.
daca acel contract este doar o intelegere sub semnatura privata este o situatie delicata.
Va sfatuiesc sa mergeti la notar si sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicului si a tatalui.
Daca se ajunge la un dosar in instanta va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va poata ajuta.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere Sandra Alexandra Sandra Alexandra Buna ziua !Va rog ajutatii . Bunica mea a decedat in 2002 ,bunicul meu fiind paralizat de partea dreapta a ramas in grija parintilor mei timp de 4 ani dupa ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu bucluc Ioana Matei Ioana Matei Buna ziua! Va prezint intamplarea tatalui meu in vederea primirii unui sfat in solutionarea acestui caz. In anul 1991 a decedat bunicul, iar in anul 2008 a ... (vezi toată discuția)
Contract intretinere, danmarianpopescu danmarianpopescu Tatal meu a incheiat un Contract de intretinere cu bunicii mei, parintii lui, contract care prevede ca un schimbul intretinerii si a inmormantarii acestora, ... (vezi toată discuția)