Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Drepturi castigate nu pot fi pierdute!
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Drepturi castigate nu pot fi pierdute!

De ce?

Se vorbeste frecvent de principiul "drepturile castigate nu pot fi pierdute", care ar fi aplicabil in special in materia drepturilor cu impact social (dreptul muncii, asigurari sociale, etc).
Insa, desi am tot incercat sa gasesc o fundamentare dogmatica serioasa a principiului asta nu am reusit... Am dat si peste cateva hotarari ale Curtii Constitutionale, sau ale Curtii Supreme care vorbesc despre asta, insa fara sa detalieze...

Are cineva idee cum si de unde a aparut principiul asta? As fi interesat in primul rand de o fundamentare teoretica, bazata pe texte de lege sau pe articole din Constitutie si mai putin pe argumente de genul "e asa, pentru ca asa e"!

Deci... dei???
J.H. in Romania nu mai cauta acel principiu despre care am si eu cunostinta! Chiar daca Constitutia prevede... fiecare, la nivelul functiei in care se afla si altii care dispun de bani si ii sustin, nu mai este de comentat!
Eu cred ca se sustine ca drepturile castigate nu pot fi pierdute , tocmai ca sa poata fi conservate privilegiile , in special in domeniul pensiilor nesimtite !

Daca se schimba modalitatea de calcul a pensiei , nu mai functioneaza principiul asta decat pentru trecut , nu pentru viitor , adica nu o sa fie cerute sumele platite in plus pana la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor !
Aceasta “teorie a drepturilor castigate” este de o mare relativitate. Se intalneste in special la negocierea si incheierea contractelor colective de munca. Conforma ei, din moment ce s-a castigat un drept salarial printr-o negociere colectiva, de la acest drept nu se poate deroga la negocierile urmatoare. Asadar acest drept ramane castigat.
In acest context, daca am considera “drepturile castigate” ca fiind un principiu, ar insemna ca nu se pot reduce, ca nu se pot negocia drepturi la un nivel inferior decat cele negociate in perioada de inflorire.
freeelis a scris:

Aceasta “teorie a drepturilor castigate” este de o mare relativitate. Se intalneste in special la negocierea si incheierea contractelor colective de munca. Conforma ei, din moment ce s-a castigat un drept salarial printr-o negociere colectiva, de la acest drept nu se poate deroga la negocierile urmatoare. Asadar acest drept ramane castigat.
In acest context, daca am considera “drepturile castigate” ca fiind un principiu, ar insemna ca nu se pot reduce, ca nu se pot negocia drepturi la un nivel inferior decat cele negociate in perioada de inflorire.

Sunt de acord cu asta, insa ceea ce nu pricep eu este tocmai fundamentarea teoriei sau principiului astuia...
De ce e asa?
De ce drepturile castigate nu pot fi pierdute?
La intrebarea "de ce drepturile castigate nu pot fi pierdute" cred ca am primi un raspuns de toata frumusetea de la puterea executiva si de la cea legislativa. Evident, am scris aceasta fraza cuprinsa de o maxima seriozitate. :)

Sa dau un exemplu concret din domeniul asigurarilor sociale. In anul 2005 apare OUG nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, care a fost aprobata prin Legea nr. 78/2005. Art. 6, alin. (2) prevede ca:
In situaţia în care cuantumul pensiei aferent noului punctaj determinat este mai mic decât cel cuvenit sau aflat în plata, se menţine cuantumul cuvenit sau aflat în plata (...).

Anul acesta urmeaza sa apara noua lege a pensiilor. In urma aplicarii acesteia, pensiile speciale de zeci si sute de milioane de lei (vechi) vor fi recalculate, urmand ca beneneficiarii acestora sa primeasca pensii mult mai mici.

Deci, daca in 2005 pentru cele doua puteri principiul dreptului castigat exista, in 2009 nu mai exista. Mai este ceva de adaugat?

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic