Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se poate contesta in instanta o amenda al carui proces ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se poate contesta in instanta o amenda al carui proces verbal nu a fost semnat?

ieri am mersi in piata centrala a craiovei,m-am plimbat si la un moment dat am vazut niste pere care erau la un pret scazut si am cumparat si eu.dar cand am cantarit perele la cantarul de control din aceeasi piata am constatat ca vanzatoarea ma inselase cu vreo 300-400gr.m-am dus si i le-am dat inapoi si i-am zis iar ea care era tiganca mi-a vb f urat si m-a amenintat ca ma bate daca nu tac.m-am dus si am cautat politia comunitara care a venit la acea femeie la sesizarea mea.bineinteles ca acolo a izbucnit un scandal,tiganii care erau pe acolo au sarit in apararea celei care m-a inselat la cantar iar cei patru care ma insoteau ,respectiv 3 politisti comunitari si o politista de la sectia 4.strada paltinis nu prea au luat masuri.unul dintre ei in loc sa ia atitudine radea cu unul din tigani.i-am zis si atunci politista care era cu el a inceput sa tipe la min.mi-a zis ca sunt cu gura mare,ca de ce ii atrag eu atentia colegului ei,eu i-am replicat ca i-am chemat sa rezolve problema nu sa rada pt ca sunt platiti din banii publici sa faca ordine nu dezordine.ea s-a enervat si mia zis ca eu tb sa tac,ca daca nu imi pune catusele si ma duce la sectie si impreuna cu ceilalti 3 m-au dat afara din piata,iar politista m-a luat de maini si m-a scos afara ca pe un infractor lasandu-mi si urme de unghi pe bratul stang.am sunat serviciul de urgenta 112 si am spus ce s-a intamplat.culmea persoana care a venit la sesizarea mea a fost tocmai politista care m-a agresat fizic si verbal.ea si celalalt coleg al ei m-au prins de maini si ma strangeau rau de tot ca sa nu pot scapa,m-au scos afara din acea piata si au chemat o masina de politie ca sa ma duca la sectie iar ea a continuat sa ma jigneasca.cand am intrat la sediul sectiei 4 de politie de pe str paltinis ea m-a lasat afara si a intrat acolo la colegii ei si le-a spus numai versiunea care i-a convenit ei. a luat un carnet si mi-a scris un proces verbal pe care eu am refuzat sa-l semnez.vroia sa-mi dea amenda pt tulburarea linistii publice si pt faptul ca nu am vrut sa ma legitimez. ce pot sa fac in aceasta situatie?o pot actiona pe acea politista in justitie?pot sa contest acea amendadaca nu am procesul verbal.nu a vrut sa mi-l dea pt ca nu am vrut sa-l semnez. a zis ca-mi trimite amenda acasa.m-a luat si la misto. a zis ca daca am studii de ce nu sunt directoare si sunt o simpla angajata.i-am spus ca nu au avut parintii mei bani sa dea spaga sa ma bage directoare. ce sa fac? va multumesc
Da, puteti contesta procesul verbal
In primul rand nu Dvs. trebuie sa va enervati, ci politistii.

Adica, va propun sa
1. va angajati un avocat;
2. faceti plangere la Inspectoratul Judetea de Politie;
3. faceti plangere penala pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanelor;
4. sa intentati actiune civila pentru daune morale;
5. sa va adresati presei.

Uniforma nu-l face un politist onmipotent, iar politistii caror nu convine acest lucru sa-si cauta un alt loc de munca.
Cred ca cel mai corect este sa contestati procesul verbal de contraventie,in 15 zile de la comuinicare.
Succes!
...............contestati procesul-verbal la judecatorie in 15 zile de la comunicare si depuneti plangere la politie pentrul furtul la masuratoare impotriva vanzatoarei din piata..............
pe langa contestatia inevitabila contra procesului verbal de contraventie (atentie - sunt necesari martori), era util si un certificat medico-legal (vis-a-vis de urmele lasate pe maini de catre organele statului)
Cezar augustin Dinu, Avocat