Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inscris pe talonul auto \"instrainat catre\"
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inscris pe talonul auto "instrainat catre"

Buna seara. In urma cu 2 ani am vandut o masina cu contract de vanzare-cumparare luat de pe internet, nu de la politie si am scris pe talon instrainat catre la data respectiva. Tot cu acea data am incheiat si un contract de comodat la notar pentru ca propietarul mi-a zis ca va inmatricula masina ulterior. Au trecut 2 ani si el nu a inmatriculat-o iar cand l-am sunat a spus ca nu vrea sa o treaca pe numele lui. Ce pot face ca sa radiez masina de pe numele meu?
Va confruntati cu situatie atipica
initial afirmati
In urma cu 2 ani am vandut o masina cu contract de vanzare-cumparare

Daca ati vandut vehiculul nu mai detineti calitatea de proprietar
Procedura instrainarii auto prevede obligatia vanzatorului sa depuna certificat fisca,fisa de radiere auto
Normal dupa instrainarea auto,vanzatorul depune la administratia fiscala document justificativ in baza caruia vehiculul este radiat de pe rolul fiscal al vanzatorului
Ulterior reveniti cu precizarea
Tot cu acea data am incheiat si un contract de comodat

Dupa intocmirea contractului de vanzare cumparare auto,dv legal nu mai detineati calitatea de proprietar,respectiv nu mai aveati calitatea sa incheiati acte pentru bunul mobil care se afla in baza contractului de vanzare cumparare in proprietatea cumparatorului
Inseamna ca dv nu ati informat notarul ca anterior interesului pentru incheiere contract concesiune ,ati materializat interesul pentru incheiere contract vanzare cumparare auto
Pe de alta parte daca dv ati incheiat contract notarial pentru comodat,in calitate de comodant ati convenit cu comodatarul sa utilizeze bunul mobil
Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant=dv, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat in speta dv vehiculul-cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.
In baza contractului de comodat,comodatarul avea dreptul sa foloseasca vehiculul,pe care urma sa il restituie la data contractual asumata,deci nu ii reveneau alte obligatii cum pretindeti dv inmatricularea auto
Dv daca ati incheiat contractul de vanzare cumparare auto,cum figurati la administratia fiscala,mai aveti pe rol vehiculul?
Daca documentul de tranzactionare vehicul nu este legal intocmit si nu a fost inregistrat la autoritatea fiscala,trebuie sa analizati responsabil termeni contractului de comodat respectiv care este termenul la care se incheie acesta si cand comodatarul are obligatia sa restituie vehiculul